Granty jsou zaměřené na oblast základního výzkumu, ochranu sbírkových předmětů a vzdělávání. Ministerstvo životního prostředí, ministerstvo kultury, kraj Vysočina a město Jihlava přispěly v grantových programech celkem pěti miliony korun. Cesta k nim ale nebyla snadná.

„Sestavit kvalitní projekt, rozplánovat rozpočet a správně zažádat o grant trvá několik měsíců,“ vysvětlila Klára Bezděčková, vedoucí přírodovědného oddělení. Její projekt, zaměřený na záchranu cenné Dalbergovy sbírky ptáků, získal dotaci 20 tisíc korun. „Tato částka kryje rovnou polovinu rozpočtu,“ uvedla zooložka. „Bez peněz od ministerstva kultury by repreparace trvala mnohem déle.“ podotkla.

 

Úspěšní žadatelé

Úspěšných žadatelů je v muzeu mnoho. „Záchranný program zaměřený na ochranu mravenců od kolegy pana Bezděčky dostal od ministerstva životního prostředí dotaci jeden a půl milionu korun, a to už je pěkné číslo,“ pochlubila se zooložka.

Další grantový projekt muzea, vybudování historických expozic Jihlava – město střední Evropy, byl z pohledu návštěvníka ukončen otevřením expozic již v prosinci 2006. Administrativně byl však uzavřen až nyní. Kontroly nezjistily žádné pochybení v čerpání finančních prostředků a muzeu byla proplacena dotace téměř tři miliony korun z prostředků Evropské unie.

„K mému potěšení se lidé z muzea naučili o granty žádat a jsou úspěšní,“ uvedl ředitel muzea Karel Malý. „Rozhodně je to krok správným směrem,“ dodal.

Inspirovat se nechal i jihlavský magistrát a muzeu uznal grant ve výši osm tisíc korun na projekt Noc vědců, který se snaží zpopularizovat výzkum.

„Mám velkou radost ze spolupráce muzea a města,“ přiznal Karel Malý. „Doufám, že také návštěvníci ocení naši práci a uvědomí si, kolik stojí úsilí,“ uzavřel ředitel muzea.