Existuje podezření, že ministerstvo obrany (MO) dostatečně nezajistilo ochranu státního majetku.

„Informace o objektu v Pístově využijeme jako doplňkový materiál v rámci plánovaných kontrol zaměřených na hospodaření s majetkem státu v resortu obrany,“ informovala Deník mluvčí NKÚ Radka Burgetová. Podotkla, že NKÚ operativní kontroly neprovádí a jejich plán a výsledky jsou dostupné na webu úřadu.

Dnes již nepoužívaný a vyřazený armádní objekt nyní střeží profesionální bezpečnostní agentura. Ta, která měla ostrahu objektu na starosti do letošního června, podle MO naprosto selhala. Podle zástupců táborské firmy to ale bylo tím, že samo MO si nastavilo takové podmínky, které nemohly objekt dostatečně ochránit před nájezdy vandalů a zlodějů.

Policie už řešila osm trestních oznámení a MO odhaduje škodu na tamním majetku na 102 tisíc korun.

O objekt má zájem Rančířov. Podle jeho starosty Bohuslava Svobody za současný stav areálu může stát. Vyřešení problému podle něj trvá příliš dlouho.

„Uskutečnilo se již jednání s armádou a přislíbili, že část objektu s pozemky na nás budou převedeny do konce tohoto roku. Další pak na začátku toho dalšího,“ řekl Svoboda.

Obec má s objektem své plány. „Počítáme s ubytováním pro důchodce a pečovatelskou službou. Také bychom rádi zachránili pozemky, na nichž se vyskytují chránění živočichové,“ naznačil starosta.