Ze svého místa zmizel během druhé světové války, nakonec skončil v Anglii. V synagoze ho uloží rabín a kabalista Larry Tabick z Londýna, řekla Dagmar Juráňová z informačního centra v synagoze.

Náplní třídenního festivalu, který se uskuteční ve dnech 2. až 4. srpna, budou koncerty, výstavy, divadla a filmová a taneční představení. V minulých letech trval festival celý týden. "V tomto rozsahu byl příliš rozvláčný, zhuštění programu by mělo návštěvníkům i organizátorům více vyhovovat," řekla ředitelka pořádajícího Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Hana Štěpničková.

Návštěvníci uvidí například výstavu obrazů a ilustrací Evy Milotové s názvem Třpyt perleti, mohou se zúčastnit besedy se spisovatelem Arnoštem Lustigem nebo luštění nápisů na židovských náhrobcích. Připravena je také ochutnávka košer nápojů firmy Rudolf Jelínek. Lidé se mohou zúčastnit výtvarné soutěže o nejkrásnější obrázek se židovským námětem.

S tradičními židovskými písněmi, žalmy a světskou židovskou hudbou vystoupí české skupiny Ruah, Trombenik a Sisterle a francouzská kapela Glick. Útěky Židů do Švýcarska zachycuje filmový dokument Kristýny Vlachové Cesty naděje. Program přehlídky získají zájemci na webových stránkách www.samajim.cz.

Třebíčský Šamajim je jedním z řady podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku pořádají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s okolní křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války definitivně ukončily existenci židovské náboženské obce. Za minulého režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes svým tajemným kouzlem láká do města desetitisíce turistů z celého světa.