„Zahrádku máme přímo pod okny, a přesto se stalo, že nám někdo poničil nábytek,“ uvedl Pavel Pupík, zaměstnanec Tip Sport baru Hattrick. „Na noc všechno zajišťujeme řetězem,“ dodal.

Mizí popelníky i půllitry

Když člověk uváží, kolik stojí zahradní židle, jsou obavy z vandalů a zlodějů na místě. „Pravidelně se nám stává, že někdo ukradne půllitr, nebo popelník,“ přitakala Iveta Kučerová, servírka z pivnice Starka. „Když je opravdu plno, sem tam se někdo pokusí utéct bez zaplacení,“ dodala.

I když se jedná jen o malé částky, provozovatelé je musí brát v úvahu.

Samotný nájem a vybavení zahrádky něco stojí. „Za jeden metr čtvereční se na Masarykově náměstí platí dvě koruny za den,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. „V ostatních ulicích je to koruna denně,“ dodal.

Přes tyto náklady je o provoz zahrádek rok od roku větší zájem.

 

Hosty zima neodradí

V roce 2002 bylo v Jihlavě v provozu deset předzahrádek, vloni už 19. Jejich počet se podle magistrátu mění v závislosti na počasí.

„Zahrádka bez pořádné střechy se nevyplatí,“ vysvětlil Lukáš Fiala, majitel Radniční restaurace. „Máme vyzkoušené, že lidé si rádi posedí venku, i když zrovna nesvítí. Nesmí na ně ale pršet,“ dodal.

Samotní návštěvníci mají v otázce zahrádek jasno. „Není nad to, dát si studené pivečko venku a kochat se výhledem na krásné ženské, co chodí kolem,“ shrnul František Jelínek, pravidelný návštěvník jedné ze zahrádek na Masarykově náměstí.