Spolu s tisíci skauty ve světě si tak ti z Vysočiny připomněli začátek prvního skautského tábora, který britský generál Robert Baden-Powell zahájil 1. srpna 1907 na ostrůvku Brownsea.

První zpráva z kruhu přátelství, který skauti vytvořili, letěla z vrchu Březiny u Polné na nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny – Javořici.

Tam už jubileum slavila skupina skautů z jihlavského střediska Divočáci. Vyrazili v úterý na kolech na Míchův vrch, kde přenocovali, aby spolu s batelovskými skauty přivítali východ slunce ve výšce 836 metrů nad mořem.

Z Javořice letěla textovka skautům na Devět skal na Žďársku a dál po kopcích.

 

Kim vylepšil světovou akci

Otcem myšlenky, jak celosvětovou připomínku prvního skautského tábora vylepšit, byl třiasedmdesátiletý vedoucí polenských oldskautů Bohuslav Řehák - Kim. Spolu se svými kamarády vstávali včera kolem čtvrté hodiny, aby se mohli pokochat z kopce pohledem na probouzející se den a být spolu při vstupu do nového století skautingu.

Parta oldskautů ze střediska Polná - Parkán patří k nejstarším aktivním členům v kraji. Řeháka, Františka Vacka i Ludmilu Vomlelovou spojují vzpomínky na rok 1945, kdy se asi 70 místních skautů zapojilo do strážní služby na konci druhé světové války. Střežili příjezdy německých i ruských vojáků do města a sloužili jako spojky mezi Polnou a okolními vesnicemi.

Skauti se tehdy scházeli v areálu zámku. Na jeho parkánu teď turisté mohou dojít až k tajemnému skautskému totemu, jenž tak trochu připomíná Foglarovy příběhy.

Právě ve Foglarových klubech se kluci z Polné sdružovali za druhé světové války, kdy byl skaut v okupovaném Československu zakázán.

Skauting je o přátelství

Parta polenských oldskautů ale nežije vzpomínkami, říká Řehák rezolutně. Slaví spolu narozeniny, pořádají výšlapy, chodí na divadlo, scházejí se v klubovně, otvírají a zamykají studánku v Panském lese a vítají třeba úplněk, staví také vlastní betlém u kostela.

Naposledy pořádali akci pro Vlčata a Světlušky, tedy dětské oddíly. „Kdo si hraje, nezlobí,“ smějí se důchodci svým aktivitám.

Řehák slib složil 10. května 1945. „Mohu říct, že skauting mi v životě dal hodně. Jsem možná už starý, ale zdá se mi, že se dnes tak nějak odklání od duchovních křesťanských principů. Mladí teď hledají spíše něco atraktivního jako třeba sjíždění dravých řek, práce na charakteru mladých lidí je slabší,“ zdá se mu.

S Polenskými oslavil výročí na vrchu Plešivec v Březině i jednadvacetiletý student lesnické fakulty Jiří Procházka. Do skautu ho v první třídě poslali rodiče a nelituje. „Mělo to pro mě velký význam v životě, poznal jsem tam kamarády,“ řekl.

Teď se jako vedoucí oddílu Vlčat snaží, aby svůj volný čas smysluplně trávily i dnešní děti. Právě přátelství je podle něj to, co děti do oddílů Junáka táhne i dnes.