Přitom existují i jiná řešení. „V současnosti máme všech 146 míst obsazených,“ potvrdil Vladimír Maštera, ředitel domova důchodců v Jihlavě-Lesnově. „Nové žádosti chodí denně, nezbývá nám než je zapisovat do pořadníku,“ dodal. Zájem o ubytování neklesá ani po změně systému financování, který přinesl mírné zvýšení poplatků za péči.

„Jeden den na dvoulůžkovém pokoji stojí 235 korun,“ vypočítal ředitel. „Není to nízká částka, ale i tak nestačí na pokrytí všech nákladů, musí doplácet stát,“ dodal.

Velice podobná situace je v domově ve Ždírci. „Máme plný stav. 119 seniorů je maximum,“ řekl Miroslav Svatoš, ředitel domova ve Ždírci. „Na stole mi leží dalších osmdesát žádostí,“ povzdychl si. Jedna noc v tamním zařízení vyjde na 229 až 264 korun, podle počtu lůžek na pokoji.

Domácí péči hradí pojišťovna

Pro pacienty, jejichž stav nevyžaduje trvalý lékařský dohled, existuje pomoc v podobě Centra domácí zdravotní péče v Jihlavě pod štítem společnosti Home Care.

„Naše společnost nabízí zdravotnickou péči v rozsahu od odběrů krve, ošetřování chronických ran až po rehabilitační ošetřovatelství včetně nácviku chůze,“ vysvětlila Jitka Plánková ze společnosti Home Care. „Jsme tady proto, aby staří a nemocní lidé nemuseli za zdravotní péčí dojíždět,“ vysvětlila.

„Co ale neposkytujeme, je úklid a péče o domácnost klienta,“ dodala. Vysvětlila tím rozdíl mezi domácí zdravotní péčí, která trvá od několika minut po tři hodiny denně a zcela ji hradí zdravotní pojišťovna, a pečovatelskou službou, která se sice postará o celý chod důchodcovi domácnosti, ale uhradit si ji musí zájemce sám.

Asistenta si platí rodina

Rodiny se tedy musí rozhodnout, zda jim stačí bezplatná pomoc při zdravotních úkonech, nebo si zaplatí kompletní péči. Tu nabízí například občanská společnost Život 90.

„Jedna hodina osobní asistence vyjde na 50 korun,“ uvedla Zuzana Pěchotová, ředitelka jihlavské pobočky. „Asistent za tuto částku seniorovi pomůže s jídlem, nákupem, doprovodí ho k lékaři a tak dále,“ dodala.

Možnosti tedy jsou, důležité je nebát se je vyzkoušet, a hlavně pokusit se starému člověku pomoci jako rodina. Tu, podle slov obou žen, nic nenahradí.