Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odmítá názor konkurenční Student Agency, že je nařízení ICOMu namířeno proti ní, a nezahájí správní řízení.

„Stejný pokyn platí pro všechny dopravce bez vyjímky. Kvůli bezpečnosti je ospravedlnitelný,“ řekl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Podobně se už dříve vyjádřil i jihlavský magistrát. Majitel Student Agency Radim Jančura stanovisko antimonopolního úřadu respektuje.

„Je pravda, že podle údajů v technických průkazech tam ty autobusy nesmí, i když jsou ve skutečnosti o něco nižší a více než rok a půl na nádraží normálně zajížděly. Podle mých informací ale podobně velké autobusy firmy ICOM na vnitřní nástupiště jezdí. Zákaz by měl proto platit pro všechny,“ řekl Jančura.

ICOM transport, který jihlavské nádraží vlastní, je největším dopravcem v kraji Vysočina.

Student Agency jezdí přes Jihlavu z Brna do Prahy a zpět. Jančura si stěžoval, že se svými žlutými autobusy nemůže vjíždět na běžné zastávky, ale může využívat jen stání při výjezdu z nádraží. ICOM tím podle něj zneužívá svého dominantního postavení na trhu.

Autobusy Student Agency jsou ale vyšší, a pod střechu tak z bezpečnostních důvodů skutečně nemohou, namítá ÚOHS. Stejné pravidlo se týká i ostatních dopravců. Už jihlavský magistrát zjistil, že výška do 3,6 metru, kterou ICOM v zákazu uvedl jako hranici pro vjezd pod střechu, odpovídá limitům v zákoně.

Student Agency se proti údajnému zneužití dominance ze strany konkurence neohradila poprvé. Antimonopolní úřad v minulosti uznal její stížnost na ČSAD Liberec, který neumožňoval žlutým autobusům zajíždět na nádraží. Platil pokutu dva miliony.