„Myslím, že u nás je to stejné jako v rámci celé republiky. Poměr elektronických a papírových dokumentů je přibližně stejný. Problém je, že ne všechny firmy mají elektronický podpis,“ řekl Deníku Josef Zadina, ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) v Havlíčkově Brodě.

Podobně se vyjádřila i ředitelka Krajské správy sociálního zabezpečení pro Vysočinu. „OSSZ Jihlava přijala od počátku roku přes 56 tisíc elektronických formulářů. Z toho nejvíce, 38 tisíc, tvořily výpisy evidenčních listů důchodového pojištění. Nejvíce elektronickou cestu využívají organizace nad 25 zaměstnanců. Ty tímto způsobem zasílají více než polovinu předepsaných formulářů,“ uvedla ředitelka Daniela Vondrová.

S velkým zájmem se setkala elektronická komunikace s úřady i u velkých vysočinských podniků.

„Motorpal využívá elektronického podpisu například pro přihlášky i odhlášky pojištěnců na portálu veřejné správy. Je to velké usnadnění práce. Vyplnění formulářů zabere řádově minuty, což je s původní papírovou formou nesrovnatelné. Certifikátů Motorpal využívá zhruba rok a půl, nějakou dobu sice trvalo jejich získání a rozběhnutí systému, ale vyplatilo se to,“ nastínil mediální zástupce Motorpalu Jan Nováček.

„Naše firma využívá elektronické podávání dokumentů při komunikaci s OSSZ a s finančním úřadem,“ řekla vedoucí mzdové účtárny společnosti Žďas Helena Kovářová.

 

Strnulost úřadů

S nedostačujícím využitím se naopak setkávají živnostenské a finanční úřady. „Zatím pracujeme s papírem a pro podnikatele to nemá význam. U nás musí žadatelé dokládat další, dodatečné dokumenty. Plánuje se však změna, která by tradiční formu odbourala a prosadila elektronickou komunikaci,“ připustila Irena Niklová, vedoucí živnostenského úřadu v Jihlavě.

„Elektronické podání se využívá minimálně. Oproti klasické papírové formě je to úplně zanedbatelné,“ řekla Deníku Eva Šimerová, pracovnice Finančního úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

Výhody v podávání dokumentů elektronickou cestou jsou přitom evidentní. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) obdržela v rámci celé republiky 18 milionů dokumentů elektronicky.

Pro ilustraci, kdyby tyto dokumenty přišly v papírové podobě, dosáhly by výšky 38 Petřínských rozhleden (rozhledna měří 60 metrů) o váze 13 soch svatého Václava (socha váží 5,5 tuny).