Magistrát nechal rostliny chemicky zlikvidovat a místo výskytu bude pravidelně kontrolovat. Přímo ve městě se bolševník dosud neobjevil, několikrát se výjimečně vyskytl ve volné přírodě, řekl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Šťáva z lodyh a listů ve tmě pouze dráždí kůži, na denním světle však způsobuje těžká poleptání. První kontakt s kůží je bezbolestný, reakce přichází až po několika minutách i hodinách. "Obzvlášť nebezpečný je bolševník pro děti, duté lodyhy rostliny je mohou svádět ke hrám a výrobě různých napodobenin dalekohledů nebo foukaček. To může vést k minimálně dočasnému znetvoření obličeje nebo poškození zraku," upozornil Tulis.

"Místa potřísněná šťávou je nutné co nejrychleji začít omývat silným dlouhotrvajícím proudem vody a po opláchnutí zabránit přístupu světla vhodným zakrytím. V každém případě je třeba co nejrychleji vyhledat lékaře," doporučil primář kožního oddělení jihlavské nemocnice Štefan Dubáň, který se v praxi s bolševníkem zatím nesetkal.

Bolševník je nebezpečný také z hlediska botanického. V Česku a v dalších zemích severní polokoule je veden jako obzvlášť nebezpečný invazivní druh rozvracející ekosystémy. Pokud se někde uchytí, je boj s ním záležitostí na několik let. Vzhledem ke zdravotním rizikům je nezbytné používat při likvidaci bolševníku vhodný ochranný oděv, který nenasaje a nepropustí nebezpečné šťávy z rostliny. Nutné jsou i další ochranné pomůcky - ochranné brýle, obličejový štít a respirátor.

Podle zákona je za likvidaci nebezpečného bolševníku odpovědný majitel pozemku. "Odbor životního prostředí magistrátu uvítá informace o výskytu rostliny a nabízí spolupráci a poradenství při likvidaci," dodal Tulis.