Kdo si chce dům postavit mimo, je bez šance. Problém mají zájemci o novou výstavbu například v Kalhově a ve Smrčné na Jihlavsku. Tam začnou nemovitosti růst nejdříve za rok.

„Nikdo nás na změnu neupozornil. Dříve ke stavbě stačila urbanistická studie. Za tu jsme zaplatili přes sedmdesát tisíc a teď je nám k ničemu,“ postěžoval si starosta Kalhova Zdeněk Dvořák.

„Momentálně má u nás zájem stavět jeden člověk. Na příštím zastupitelstvu proto budeme zpracování územního plánu schvalovat. Zaplatíme za ně přibližně 200 tisíc korun, což je skoro třetina našeho ročního rozpočtu,“ dodal Dvořák.

Potom by se obec chtěla obrátit na kraj, který pořízení územního plánu dotuje.

„Pro zažádání o dotaci jsou stanovena přesná pravidla. Zájemci je společně s formulářem najdou na našem webu. Žádosti přijímáme vždy do konce září,“ uvedl Petr Průža, vedoucí oddělení územního plánování krajského úřadu. „Doba pro pořízení územního plánu je přibližně rok a čtvrt. Musí se k němu vyjádřit všechny příslušné instituce.“

V podobné situace jako v Kalhově je také vedení Smrčné. Tam momentálně vázne výstavba dvou rodinných domů a prodej osmi obecních parcel. „Na územním plánu už půl roku pracujeme. Zdržení díky tomu je pro nás nepříjemné, protože bychom sami chtěli prodat některé pozemky, ale nebudeme lidem nabízet místa, kde se nedá v dohledné době stavět,“ dodal starosta Smrčné Josef Nechvátal.