Důvodem k tomuto kroku je pro radní dlouhodobý trend, kdy ubytovací kapacity pro žáky jsou velké.

Docházelo tak k problémům s naplněním jihlavských internátů a do budoucna se počítá s omezováním menších ubytovacích zařízení, jako v ulici Věžní, a celkovým zaplněním velkých domovů mládeže (DM).

„DM ve Věžní také nebyl plně využit,“ podotkla Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu.

Míst pro žáky je v Jihlavě dostatek

„Naši žáci určitě najdou ubytování ve velkých internátech. Nemělo by se jich to vůbec dotknout,“ řekl Deníku Pavel Toman, ředitel střední školy stavební.
Volné kapacity ve městě potvrdil i ředitel Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě František Číhal, jejíž součástí je internát pro více než 450 žáků.

„My sice již máme naplněné kapacity, ale podle mých informací má DM v ulici Žižkova sto volných míst. S ubytováním žáků ze stavební školy by neměl být problém,“ sdělil ředitel. „Pro zde dosud ubytované studenty je zajištěna dostačující ubytovací kapacita na internátu v Žižkově ulici,“ potvrdila Svatošová.

DM v ulici Žižkova je připraven ubytovat žáky od 2. září. Jeho ředitelka považuje pozdější přechod za nevhodný z organizačních důvodů.

Tímto postupem také kraj ušetří na provozních nákladech. „Úspora je vyčíslena na 650 tisíc korun,“ podotkla mluvčí kraje.

O využití budovy se však stále vede diskuse. „Nepočítáme již s provozem školského zařízení. Projednáme její efektivní využití,“ zakončila mluvčí Svatošová.

O prázdninách slouží DM jako ubytovací zařízení veřejnosti. „Dá se ubytovat v létě nebo o víkendech, když máme volná místa. Nejčastěji se jedná o návštěvníky kulturních a sportovních akcí nebo účastníky školení,“ uvedla Deníku Stanislava Manová, vychovatelka z domova mládeže ve Věžní ulici.