Iniciátorka odvážného projektu a starostka Koněšína Hana Žáková ale nezakládá ruce do klína. „Je co zlepšovat. Novinek jak na lodi, tak mimo ni chystáme dost. Věřím, že to, co máme naplánováno, se podaří,“ řekla Hana Žáková.

Jednou z novinek budoucnosti je malý vláček, který by měl vozit turisty mezi lodními zastávkami a po obci. Turisté by tak měli jedinečnou příležitost poznat také život a architekturu vesnic.

„Byla by to rarita, vystřídaly by se zde různé druhy doprav. A i pro ty méně pohyblivé turisty by jízda byla určitě atraktivní. Trasa by mohla vést nejen po lodních zastávkách, ale také po obci, aby se lidé podívali na vesnické stavby a nahlédli do běžného života,“ vysvětlila starostka.

Pro příští sezonu je jisté to, že doprava se rozšíří o dvě nové zastávky. První z nich bude Třesov u stropešínského mostu, druhou Třebenice. A na přehradu má příští rok vyplout ještě jedna loď. „Je to původní plavidlo, které dříve používal hrázný. Z této starší lodě uděláme menší výletní jen tak pro 25 až 30 pasažérů,“ popisuje Žáková. Na pravém břehu vyroste ještě maják s rozhlednou.

 

Oprava silnic a příjezdových cest

Kraj schválil dotaci tři miliony korun na opravu parkovišť a příjezdových cest u jednotlivých zastávek.

Kompletní rekonstrukce se dočká parkoviště v Kramolíně, které je přehradě nejblíže, a proto je turisté vyhledávají nejčastěji. V plánu je také sociální zařízení.

Opravovat se budou také stezky vedoucí k zastávkám, aby tam mohly bez problémů maminky s kočárky a rodiny s dětmi, jedoucí na kolech.

Pozadu nezůstane ani nynější plavidlo s názvem Vysočina. V lodi by měla být nainstalována obrazovka, na které se bude promítat informační smyčka o přehradě.