Teď nastává extrémní sucho. Na Vysočině byl tento stav včera odpoledne zaznamenán na sedmi tocích – Balince, Jankovském potoce, Moravské Dyji, Sázavě, Sázavce, Šlapance a Želivce.

Nepříznivý stav povrchových vod má dopad také na zdroje pitné vody.

Minimálně do šesti obcí je pitná voda zavážena v cisternách. Oznámil to vedoucí krajského oddělení vodního hospodářství Jaroslav Mikyna. Problém závažnějšího rázu prozatím nebyl zaznamenán.

Na Třebíčsku je zřejmě největší potíž ve Starči. Voda, která se čerpá z obecních studní, v období sucha občas nestačí. Vyrostlo zde totiž mnoho nových rodinných domů, přičemž pitné vody je stejné množství jako dřív.

Úřad městyse obyvatele nabádá k tomu, aby s ní neplýtvali. Plýtvat s vodou nemají například ani obyvatelé Brtnice na Jihlavsku.

Na Žďársku dispečink Vodárenské akciové společnosti nehodnotí situaci jako krizovou – v minulosti prý bývalo daleko hůř.

Jedinou výjimkou je Dalečín, kde byla kvůli už druhé poruše v pořadí část obyvatel odkázána na přerušované dodávky vody.

Velkoodběry? Zatím neomezeny

„Případné omezení povolených odběrů povrchové nebo podzemní vody u velkých odběratelů je v kompetenci vodoprávních úřadů patnácti obcí s rozšířenou působností. Zatím nebylo na území kraje nařizováno,“ poznamenal Jaroslav Mikyna.

Koupání v řekách je nemožné. Příkladem je řeka Jihlava. „Je strašně málo vody a je to špína. Dnes už má každý v chatové osadě tady v Rantířově bazén. Do vody jsme zkoušeli jednou vlézt, a měli pak vyrážku celý týden,“ přiblížila nepříjemnou zkušenost chatařka Lucie Dědková.

Radost z počasí nemají ani rybáři, provozovatelé vodních elektráren nebo mlýnů. „Elektřinu musíme nyní nakupovat ze sítě,“ poznamenal Jiří Pekárek, majitel mlýnu v Rantířově na Jihlavsku.

INFOGRAFIKA: Statistiky a informace od jednotlivých podniků povodí (klikněte pro větší obrázek)

infografika

SUCHO NA VYSOČINĚ

TAM SE NEKOUPEME! Adélka, Zuzka a Jakub měli v Rantířově jasno: „Voda v řece Jihlavě je špinavá, musíme do bazénu.“

POD NORMÁLEM. Brtnička, která protéká Brtnicí na Jihlavsku, je řekou, kde je úbytek vody patrný. Vodorovný tmavý pruh na kamenech vypovídá, jaký je běžný stav hladiny řeky.

Foto: DENÍK/Libor Plíhal (2x)

Kam vozí vodu v cisternách?

Společnosti, které provozují veřejné vodovody, nemají dosud s dodávkou pitné vody výraznější problémy. Jen místně vypomáhají obcím a vlastníkům nemovitostí dovozem pitné vody v cisternách. Například na Jihlavsku jezdí cisterny do vesnic Suchá, Ježená, Věžnice a Plandry, na Žďársku do obce Rozseč a na Pacovsku do Čáslavska

.