Suchá. Letos v létě poprvé nemohou být pomocí nového obecního vodovodu zásobeni všichni obyvatelé Suché a Prostředkovic. Pitné vody je nedostatek.
Dvakrát týdně ji musí doplňovat do vodojemu v lokalitě na Pouštích jihlavští vodohospodáři. Přijíždějí s cisternou.

Tři kubíky vody denně schází

„Klesá vydatnost zdrojů. Denně zde v průměru spotřebujeme asi jedenáct kubíků vody, studny dávají momentálně osm,“ vysvětlila starostka Miroslava Bártů. „Bylo by třeba, aby pršelo méně vydatně, ale v kuse aspoň týden,“ přála si včera nejen ona.

Na vodovod je v Suché a Prostředkovicích napojeno kolem 130 osob. Nejsou to všichni obyvatelé. „Máme studnu, ale na pití a vaření vodu z ní nepoužíváme. Tu si vozíme z Brna. Jezdíme do Suché o víkendech, takže stačí pět deset litrů. Na stavbu bereme užitkovou vodu ze studny,“ uvedl chalupář Jiří Drlík z Brna.

„Jak se udělal nový vodovod, studny jsme museli z domácího řadu odpojit,“ doplnila obyvatelka Suché Alena Doležalová. Rodina zalévá zahrádku ze sudů, do kterých teče voda z okapů. „Úterní déšť sudy naplnil. Voda ale stačí jen na část zahrady,“ doplnila Alena Doležalová.

 

Závisí na vrchu Špičáku

„Sucho v Suché je. Říká se, že kvůli vrchu Špičák. Když vane západní vítr, Špičák mraky rozrazí. Třicet let sem jezdím z Jihlavy. U Vílance prší, a tady nekápne,“ poznamenal další chalupář Ladislav Kopeček. „Že by tráva byla takto vyprahlá? To dobře patnáct let nepamatuji,“ dodal.

„To je jak v roce 1947. Tehdy vyschl potok nahoře. Voda se vozila pro dobytek, odkud se dalo. Teď ale voda zatím teče,“ pravil za dva měsíce sedmdesátiletý Bohumír Šlechtický.

„Sudy pod okapem má v obci téměř každý. Je v povědomí občanů, že se musí s vodou šetřit,“ je přesvědčena starostka .

Deficit mají i v Ježené

Stejný problém jako Suchá řešívá formou cisteren také obec Ježená. „Doplňovali jsme pět padesátikubíkových cisteren,“ uvedl starosta Miroslav Drábek.
Sucho pokračovalo do středečních večerních hodin. Vody v řekách nepřibylo. Moravská Dyje byla v Janově stále ve stavu sucha. Řece Jihlavě do tohoto stavu moc nechybělo.