Specializovaná firma, jež provádí na místě sanaci, dopravila dvě stě tun odpadu do Ústí nad Labem.

„Tam odpad zůstane až do doby, kdy rozbory určíme, jak velká část z odvezených dvou stovek tun půjde do spalovny a kolik odpadu se bude moci uskladnit na jiné skládce u Ústí. Na Vysočinu se už odvezený odpad nevrátí,“ uvedl Ondřej Urban, řešitel projektu z firmy Dekonta, která sanační práce provádí. „Výsledky právě prováděných rozborů by měly být známé do čtrnácti dnů,“ doplnil Urban.

Na skládce, blízko které má zdroje pitné vody Dolní Cerekev, proběhl jeden z pravidelných kontrolních dnů. „Další je naplánovaný na začátek září,“ upřesnil starosta Zdeněk Jirsa. Do té doby se budou na místě instalovat k stávajícím vrtům další čtyři.

„Nové vrty budou umístěny přímo pod tělesem skládky v místech největší kontaminace. Po zapojení do sanačního procesu budou sloužit k čerpání podzemní vody a jejímu čištění,“ řekl řešitel projektu. „Instalace už na skládce u Nového Rychnova začala a potrvá přibližně týden,“ doplnil.

 

Hotovo do roka

Poté už sanace skládky, která dělala vrásky na čele celému okolí, pojede necelý rok na plné obrátky. „Očekáváme, že do konce června příštího roku už bude území čisté a skládka už nebude ohrožovat náš vodní zdroj, který máme nedaleko,“ těší se Jirsa.

Náklady na akci se vyšplhají na čtyřicet milionů korun a budou financovány ze tří různých dotací. Více než polovinu zaplatí dotace z Evropské unie. Na financování se dále bude podílet kraj a státní fond životního prostředí.