„Pod jednou smlouvou budou i příspěvkové organizace kraje Vysočina,“ řekl Deníku radní kraje Miroslav Houška.

Pojistka dozná určité změny oproti dosavadní, která v prosinci vyprší. Největší přínos zaznamenají střední školy a sociální zařízení, která kraj ze zákona musí provozovat.

„Zeptali jsme se našich příspěvkových organizací, jak byly v minulosti spokojeny a co by uvítaly navíc. Snažíme se jim vyjít vstříc,“ řekl radní. Po této vnitřní anketě úředníci zaznamenali, že je třeba provést změny v pojištění odpovědnosti za škody.

Dosavadní pojistka tyto případy kryla do výše pěti milionů. Do dalšího období chce kraj navýšit částku na desetinásobek, tedy padesát milionů.

Houška dále upozornil, že by tak na Vysočině nemělo dojít k podobnému případu jako v obci Cizkrajov na Jindřichohradecku, kde učitelé zanedbali dohled nad dvanáctiletým Filipem Němcem. Ten zůstal po úrazu postižený. Škole vznikla povinnost zaplatit rodině poškozeného chlapce 15 milionů. Takovýto výdaj znamená pro školu, ale i pro obec, která základní školu provozuje, absolutní bankrot.

V současné době spravuje kraj Vysočina majetek v hodnotě více než 30 miliard. Z toho 23 miliard tvoří nemovitý majetek, zbytek je movitý.

Za uplynulé čtyři roky činilo pojistné 77 milionů. Do krajské kasy se na úhradu škod vrátilo 22 milionů.