„Jeli jsme s kamarády na kolech na Zaječí skok. Kamarádce dolů spadla kšiltovka a vydala se pro ni. Když se vracela, tak uklouzla a spadla,“ vzpomněla Bára.

O tom, co dokáže chvilka nepozornosti, vědí dobře i lékaři. „O letních prázdninách máme vždycky nárůst zraněných. Letos je nejčastější příčinou úrazu jízda na kole. Následky jsou potom otřesy mozku a zlomeniny. Časté a velice ošklivé jsou úrazy na koupalištích. Nelze opomenout ani autonehody nebo jízdy, kdy děti sednou na motorku,“ přiblížil Milan Svojsík, primář dětského oddělení Nemocnice Jihlava.

Ve chvílích, kdy dojde ke zranění, je důležité umět poskytnout první pomoc. Vzdělanost lidí v této oblasti však není dobrá. „Přiznám se, že bych nevěděl, jak zraněnému pomoci,“ uvedl dvaačtyřicetiletý Karel z Třeště. „Uměla bych to. Prošla jsem několika školeními,“ řekla naopak Pavlína Petrová z Jihlavy.

Kraj Vysočina začal kvůli osvětě dotovat intenzivní kurzy první pomoci v osmých třídách základních škol a druhých ročnících středních škol.

„Minimálně v jednom případě víme, že díky školení byl zachráněn lidský život,“ řekl hejtman kraje Miloš Vystrčil.

„Konkrétně se školení první pomoci osvědčilo v Kališti na Jihlavsku. Žáci, kteří prošli kurzem, tam zachránili život svému učiteli,“ připomněla Jiřina Prokopová, ředitelka Českého červeného kříže v Jihlavě.

O projekt, který Vysočina zavedla v roce 2004 vůbec jako první kraj v republice, je stále větší zájem. V uplynulém školním roce se do něj zapojilo 137 škol a bylo proškoleno přes 7 tisíc žáků. Od počátku projektu kurzem prošlo na 15 tisíc žáků a celkové náklady přesáhly tři miliony korun.

„Na základních školách prochází kurzem již 80 procent populace daného věku,“ dodává Vystrčil. Se zvýšeným zájmem o projekt počítá kraj i v následujícím školním roce.