Dlouhé období bez vydatného deště skončilo alespoň tam.

„Vody spadlo dost, ale žádné mimořádnosti nebyly. Hlášeny máme jen průsaky v rovných střechách,“ informoval místostarosta Nové Říše František Vácha.

Nepršelo ale všude. Zatímco v Jihlavě se řinuly ulicemi potoky, například stanice Povodí Moravy v Bohdalově na pomezí Jihlavska a Žďárska neregistrovala ani kapku.

A kousek od Bohdalova leží na Jihlavsku obec Stáj. „U nás spadlo pouze pár kapek na metr čtvereční. Mrak tady byl, bouřilo, ale déšť nepřišel. Na studnách to je vidět. Vodu máme, ale zdroje zeslábly,“ připustil starosta Stáje Karel Vavera.

Na stavu vody se nic moc nezměnilo ani v Suché, obci ležící na mezinárodní silnici mezi Jihlavou a Znojmem. Tam kvůli suchu doplňují vodojem vodou z Jihlavy.

Srážky pomohly pouze místně

„Srážky pomohly, ale místně. Já dojíždím z Třebíče a v oblastech nad Třebíčí třeba také nepršelo vůbec,“ poznamenal vedoucí oddělení vodního hospodářství krajského úřadu Jaroslav Mikyna.

Hasiči na Jihlavsku neměli kvůli dešti pilno. Zaznamenali jeden výjezd ve čtvrtek ve tři čtvrtě na sedm večer. A ještě k tomu se jednalo o planý poplach.

Jeden poplach

Jednotka byla vyslána na ucpaný kanál a zatopenou silnici v ulici U Cvičiště v Jihlavě. Ani po průzkumu okolních ulic nic nezjistila,“ sdělil operační důstojník krajských hasičů Milan Vopálenský.

Hladiny a průtoky řek v okrese se zvýšily. U řeky Jihlavy jen nepatrně, u Moravské Dyje, která pramení u Panenské Rozsíčky, výrazněji. Stav sucha na ní skončil o páteční půlnoci. Hladina v Janově stoupla o 20 centimetrů.

Infografika (klikněte pro větší obrázek):