U lidí, kteří žijí nebo se pohybují v okolí podniku, zaznívají různé hlasy. S investicí na komíně zavládla vesměs spokojenost. "Myslím si, že ovzduší se hodně zlepšilo. Už v Pávovské ulici není takový dým. Bývalo tu strašně tmavo," vzkázala maminka Vladimíra Píšová.

Šedomodré barvy zmizely

"Teď jedou na filtr, tak nic není cítit. Když bývaly za staré technologie takové teploty jako dnes (v pátek - pozn. redakce), seděl tady kouř jako v pytli. Šedomodrý," poznamenala Eva Pičová.

"Technologie je ve zkušebním provozu, všechna měření emisí tedy ještě nejsou hotova. Vizuálně je ale zlepšení patrné. Podstatně se snížil kouř. A také zápach," pokývl hlavou Jiří Lacina, vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě.

Arnika: Mrzí nás druhý komín

"Je báječné, že funguje nová technologie, která odstraňuje prach a látky co páchnou. Mrzí mě, že technologie neřeší větší měrou formaldehyd a že kouří druhý komín od sušárny k výrobě OSB desek. Zaznamenala jsem hlasy lidí, co bydlí na Bedřichově. Ozývají se, že mají nadále problémy," připomněla Jana Vitnerová z jihlavské pobočky ekologického sdružení Arnika.

"Jsme velmi rádi, že jsme dostali příležitost instalovat na sušárnu technologi čištění spalin, která odpovídá poslednímu technologickému vývoji v Evropě. Kladlo to vysoké nároky na všechny zúčastněné strany. Úřady se musely seznámit s předloženou technologií,která dosud nebyla v ČR instalována a i v EU se počet takových zařízení dá spočítat na prstech jedné ruky. Obrovskou výhodou je, že pouze tato technologie umožňuje zcela odstranit i formaldehyd uvolňovány jinými zařízeními výrobní linky. Vliv moderního čisticího zařízení na ovzduší bude bezprostřední." slíbil podnikový auditor Kronospanu Michal Diviš.

Problém někteří lidé z okolí Kronospanu stále spatřují i v hromadách pilin v areálu závodu. "Prachu máme v práci plno. Škodliviny se snad budou měřit, pak se uvidí," poznamenal Stanislav Míšek, který pracuje na sile v jihlavské průmyslové zóně.

Piliny, které nejsou na rozdíl od dřevotřísek zakryté plachtou, odlétávají za suchého a větrného počasí. Na to upozornili občané. Kronospan zatím piliny v problematické dny kropí.

Dřevotřískové desky máme pod plachtami proto, že máme příliš málo skladovacích hal. I to bude nutně řešit. Do omezení prašnosti jsme investovali v uplynulém roce mnoho prostředků a investice do protiprašných opatření pokračují. Zlepšení je znát i na bezprostředním okolí podniku. V době stavby filtru však bylo velmi náročné udržet prašnost na přijatelné úrovni. Čistící technika se mezi stavební mechanizaci nedostala, prach se usazoval i mezi ocelovými díly nového filtru.

Tuhých škodlivin podstatně ubude

Filtr by měl podle Michala Diviše zásadně - o zhruba 300 tun ročně - snížit emise tuhých znečišťujících látek. Organických látek, které veřejnost vnímá často jako zdroj pachových vjemů, asi o 80 až 85 procent. Formaldehydu bude z areálu unikat místo asi šestnácti tun deset tun.

Poslechněte si:

Názor Vladimíry Píšové na nová opatření Kronospanu

Názor jedné zaměstnankyně z firmy poblíž Kronospanu na nová opatření

Názor Evy Pičové na nová opatření Kronospanu