Ať je neděle nebo všední den, přístupové schody k molu jsou plné lidí. Zájem o projížďku po „vysočinském moři“, jak se Dalešické přehradě přezdívá, ani po měsíci a půl neklesá.

Zhoupnutí na vlnách neodolala ani Ludmila Dočekalová z Třebíče, která v týdnu vyrazila na výlet s vnučkou. „Na lodi jsem naposledy stála před třiceti lety,“ prozradila před tím, než vstoupila na palubu.

Modrobílá loď Vysočina doráží k molu na minutu přesně. Šňůra pasažérů se naloďuje.

Hospodyně donesou koláč i vyperou

Charismatický kapitán Petr Zicha jim pomáhá a při tom stačí i vyprávět. Příští rok mu bude šedesát. Po vodě se plaví již od svých patnácti. „Na nákladní lodi jsem projel celou Evropu. S osobní dopravou jsem začal teprve vloni na Orlíku.“ Usedá za kormidlo a opět na minutu přesně vyráží.

Na přehradě tráví snědý muž v bílé kormidelnické čepici celou sezonu. Ve dne na palubě, v noci v kajutě.

Na loď, která pojme 150 pasažérů, není sám – druhý kapitán Karel Marek mu pomáhá a v případě potřeby ho zastupuje.

„Lidé jsou skvělí, občas nám sem donesou koláč, jindy přijdou, jestli nepotřebujeme vyprat,“ chválí si Zicha. „Na plavby ale chodí na poslední chvíli,“ mračí se naoko, „já jezdím přesně, ne jako vlak nebo autobus.“

Parádní výhled

„Následující úsek je podle mě nejkrásnější. Je plný zákrutů a přírodních dominant,“ upozorňuje cestující starostka Koněšína Hana Žáková.

Loď se vydává desetikilometrovou rychlostí směrem ke Stropešínskému mostu, kde se naskytne posádce krásný výhled na hartvíkovický kostelík. Otáčíme se a vyrážíme nazpět.

„Támhle stál kdysi hrad Kozlov. Zbyla tam už jen jedna zeď,“ ukazuje kapitán, „a támhle je zřícenina Holoubek.“

Sucho, které provází letošní léto, lodi nijak nevadí. Hladina je nižší, a tak jsou alespoň vidět ponorné kameny a plavba je bezpečnější.

Muž přes palubu

Ale neriskují zbytečně sami cestující? „Jen jednou se stalo, že cestující svévolně opustil palubu, a sice skokem do vody. Na břeh doplaval po vlastní ose,“ líčí kapitán. „A jednou jsme tu měli mořskou nemoc,“ usmívá se.

Ale vysokoškolák Zdeněk Žák z Koněšína, který brigádničí za barem, závratěmi netrpí. „Loď se vůbec nehoupe, snad jen při otáčení. Ale zatím mi tu nic nespadlo,“ popisuje starostčin synovec.

Po hodině je vyhlídkový okruh u konce. Loď urazila deset kilometrů a přiráží k molu, odkud vyjela.

Starostka: Zájem nás překvapil

Zájem o plavby je větší, než se očekávalo. „Mysleli jsme, že přepravíme 10 tisíc osob za sezonu, ne za jediný měsíc,“ chválí si starostka Žáková, která stála u zrodu celého projektu. „S lodní dopravou se počítalo už před třiceti lety při stavbě přehrady, nikdy se to ale nikomu nepodařilo dotáhnout do konce. Až teď.“

A co se plánuje na příští léto? „Chtěli bychom přidat další zastávku - u Stropešínského mostu, a také prodloužit plavební dráhu až do Třebenic. Loď by měla být ozvučena a vybavena obrazovkami, kde by návštěvníci obdrželi informace o přehradě i okolí. Také by měla přibýt další loď. A hlavně - bude se slavit. Přehradě bude třicet let, já oslavím čtyřicítku, loď padesátku a kapitán šedesáté narozeniny,“ prozradila ještě nadšená starostka.

Loď Vysočina bude brázdit přehradu denně až do konce prázdnin. V září a v říjnu pak už pouze o víkendech a svátcích.

VYHLÍDKOVÉ PLAVBY

(25 platících osob je minimální počet pro plavbu)

1. okruh: Koněšín - Stropešínský most - Koněšín

odjezd: 11:00 z Koněšína
příjezd: 11:50 do Koněšína

2. okruh: Kramolín - Wilsonova skála - Kramolín
odjezd: 15:00 z Kramolína
příjezd: 15:50 do Kramolína

O prázdninách jezdí lodní doprava denně. Od září do konce října o víkendech a ve svátcích.

Cena jízdného

Dospělí 80,-- Kč
dítě do 6 let zdarma (neplatí pro skupiny)
dítě od 6 do 15 let 40,-- Kč
rodina (dítě do 15 let) druhé dítě zdarma

Pronájem lodě: (cena včetně 19% DPH)

První hodina 4 165,-- Kč
Druhá hodina 2 975,-- Kč
Každá další hodina 1 785,-- Kč

Další informace na www.dalesickaprehrada.cz