Projekt je součástí boje proti rakovině prsu a je určen ženám od 45 let. Přestože může být onemocnění při pozdním odhalení smrtelné, je v rizikové věkové skupině asi 60 procent žen, které na pravidelné prohlídky nechodí.

„Cílem projektu je zvýšit účast žen na důležitých preventivních kontrolách. Včasné odhalení nádoru a bezprostřední zahájení léčby totiž umožňují vyhnout se chirurgickému zákroku a celkově zlepšují šance ženy na vyléčení,“ vysvětlil ředitel VZP Pavel Horák.

 

Za odhodlání kosmetický dárek

Dopis s pozvánkou na mamografické vyšetření obdrží v průběhu roku klientky VZP ve věku mezi 45 a 69 lety, které nebyly tři uplynulé roky na prohlídce. S pozvánkou navštíví svého gynekologa, který je odešle na vyšetření do screeningového centra.

„Aby se zvýšila pravděpodobnost, že se ženy na vyšetření dostaví, motivujeme je získáním kosmetického dárku,“ uvedla Michaela Beránková ze společnosti AVON Cosmetics, která se boji proti rakovině prsu věnuje již 10 let.

Gynekologové pomoc vítají. „Screeningové vyšetření pacientkám nabízíme automaticky, ale dvě klientky už s pozvánkou přišly,“ uvedl gynekolog Jiří Poustka. Jediné, čeho se lékař obává, je strach ze zbytečných návštěv screeningových center a prodloužení čekacích lhůt na vyšetření.

To ale screeningová centra vyvracejí. „Naše centrum nemá s kapacitou problém, vyšetříme kolem deseti žen denně,“ uvedla Hana Kadlecová, vedoucí laborantka z Jihlavy. „Za sebe ženám doporučuji nechat se vyšetřit. Vše je lepší, než žít v nejistotě,“ dodala.