„Každého klienta se ptáme, zda už někde pálil a kolik litrů, aby tento limit nepřekročil. Může se ale stát, že nám to zatají,“ uvedl Stanislav Marek, provozovatel pálenice v Hlinném na Žďársku. Jeho slova potvrzují také pracovníci pálenice společnosti Sagras z Bystřice nad Pernštejnem.
„To, jestli někdo lže, nebo ne, nepoznáme. Ale pokud uvádí nepravdivé údaje, jsme potom celníky postiženi hlavně my, a ne ten viník,“ rozhořčil se Vlastimil Malíček z bystřické pálenice.
Množství vypáleného alkoholu totiž kontrolují celníci. Jednoduchým porovnáním povinných hlášení z pálenic zjistí, kde a kolik kdo vypálil. Provinilci pak sice hrozí pokuta až do výše půl milionu korun, většinou se ale přihlíží k množství lihu, který byl vypálen navíc, a celá záležitost se odbude blokovou pokutou ve výši sto až tisíc korun.
Lháře nepoznají
„Pokud není přestupek vyřízen v blokovém řízení, je věc dále řešena v řízení příkazním, kde je kromě vyměřeného postihu předepisována ještě náhrada nákladů řízení ve výši tisíc korun,“ upřesnil Oto Ploch, mluvčí Celního ředitelství Brno. To hlavní, daň, ale musí za provinilce zaplatit pálenice, kde k překročení limitu třiceti litrů absolutního lihu došlo. „Podle současné právní úpravy je daň doměřována provozovateli pěstitelské pálenice,“ potvrdil Oto Ploch.
„Snažili jsme se apelovat na Celní ředitelství v Praze, zatím marně. Bylo nám řečeno, že pokud si nejsme jisti, že nám ten člověk poskytuje pravdivé informace, můžeme ho odmítnout. Jak ale mám poznat, kdo nemluví pravdu?“, řekl Vlastimil Malíček a dodal: „Takhle se brzy dočkáme toho, že lidé budou hromadně pálit doma, bez ohledu na zdraví.“
„Stalo se nám, že jsme vypálili víc, protože jsme netušili, jaký je limit. Ovoce od nás i od synů vezl do pálenice muž,“ svěřila se pětašedesátiletá žena z Bystřice, která si nepřála uvést své jméno.