„Důvody byly dva. Prvním je surovinová politika státu, která již nepočítá s další těžbou uranu. Druhým pak stanovisko obcí a veřejnosti,“ přiblížil mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Jakub Kašpar. Firma tak má poslední dvě šance na úspěch.

„Ještě čekáme na vyjádření dvou obcí, které mají v lokalitě celkem tři ložiska. Dvě spadají pod Brzkov a jedna do městské části Přibyslavi, České Jablonné,“ upřesnila Olga Bubníková z Timexu Zdice.

Brněnský odbor MŽP celou záležitost v těchto dnech posuzuje. Vše ale svědčí o tom, že i zde se firma Timex Zdice setká s negativní odpovědí.

 

Obavy z těžby

„Na veřejné schůzi občané projevili odmítavé stanovisko. Na zastupitelstvu jsme rozhodli proti ještě před prázdninami,“ sdělil Deníku starosta Brzkova Petr Pometlo. Podobný názor panuje i v Přibyslavi. „Naprosto respektujeme názor občanů. V průzkumu se jednoznačně vyjádřili proti těžbě, ale i průzkumu, který je předzvěstí těžby,“ poznamenal místostarosta Přibyslavi Michal Omes.

Společnost se odvolá k rozkladové komisi ministra životního prostředí, případně se obrátí na soud.
Olga Bubníková, Timex Zdice

Odmítavé stanovisko vítá i sdružení pro záchranu prostředí Calla. Podle jeho zástupkyně Hany Gabrielové byla žádost Timexu zamítnuta již před rokem a půl. „Letos na jaře to zkusili znovu. Na základě prodloužení těžby v Dolní Rožínce se asi domnívají, že došlo ke změně surovinové politiky státu. Tomu tak ale není. Navíc se cena zdvojnásobila, takže zájem těžit je zřejmý,“ řekla.

Kvalita uranu je na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku dvakrát nižší než ve zmíněné Dolní Rožínce, ale právě vysoká cena láká těžit i přes tento deficit. „Cena se pohybuje okolo sedmi tisíc za kilogram,“ přiblížila Bubníková.

 

Timex se nevzdá

Budou-li průzkumy ložisek uranu ve zbylých lokalitách zakázány, český zástupce australského gigantu se nehodlá jen tak vzdát.

„Uvede-li ministerstvo racionální důvody, jako například názor veřejnosti, budeme ho respektovat,“ uvedla Bubníková a dodala, že bude-li jako důvod uvedena surovinová politika státu, podá společnost odvolání k rozkladové komisi ministra životního prostředí. Pokud jí ani zde nebude vyhověno, obrátí se na soud.

„Surovinová politika byla koncipována v devadesátých letech. Jeden z důvodů zastavení těžby uranu byla nízká cena, ale to už dávno neplatí, ta je nyní několikrát vyšší,“ zdůvodnila Bubníková.

„Odvolat se k rozkladové komisi ministra, stejně jako k soudu, je právem žadatele. Rozkladová komise případné odvolání posoudí a doporučí ministrovi rozhodnutí. Jaké, to samozřejmě nelze předjímat. To nepochybně platí i o případném soudním verdiktu,“ zakončil mluvčí Kašpar.

Budoucí postup nastíní další jednání, které je na programu 28. srpna.