V populaci chrápe přibližně 25 % mužů a 15 % žen. „Hlasitý spánek” bývá často signálem jiného onemocnění, například vysokého krevního tlaku, obezity, či chronické rýmy. Může se jím ale především projevit nebezpečný syndrom spánkové apnoe, který vyvolává onemocnění srdce a cévní mozkové příhody.

Boji proti těmto problémům se úspěšně věnuje i Nemocnice Jihlava.

„Naše oddělení provádí vyšetření i vlastní operace lidí, které chrápání a s ním spojené poruchy spánku trápí,“ řekl primář ORL Jiří Musil. Poslední takový zákrok se v jihlavské nemocnici uskutečnil minulý čtvrtek (9.8.07). „Zájem o zákrok, který je úspěšný více než z 80%, je i přes to, že ho nehradí pojišťovna, velký,“ potvrdil Jiří Musil.

„Hlavní příčinou chrápání jsou poruchy průchodnosti horních cest dýchacích,“ vysvětlil primář Musil. „Nejčastěji odstraňujeme nosní mandle a zmenšujeme mandle krční,“ dodal.

Chrápání není otázkou pouze mužů starších ročníků, na operačním stole se objevují mladé paní i děti. „Chrápání lze odstranit během několika dnů,“ přislíbil Jiří Musil. „Pacient je na našem oddělení vyšetřen, potom se jednu noc vyspí ve spánkové laboratoři, kde je sledován a třetí den může být operován,“ dodal.

Cena za operaci, která se u většiny pacientů provádí v lokální anestézii, se pohybuje mezi čtyřmi a osmi tisíci korun.