„To se mi bídr o objemu 6,2 litru naplnil za pět sekund. Vteřinový litr? Více vody za dobu mého sledování nikdy neteklo,“ prozradil zpravodaj Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Jindřich Neuman.

Vydatnost pramene v Sokolíčském lese chodí týden co týden zkoumat.

Letos v srpnu naopak podle něj teče hodně málo vody. „Je velké sucho. Začátkem srpna natekla voda do bídru až za minutu a čtyřicet sekund,“ změřil „rosničkář“ ze Suché.

„Koncem měsíce vždycky poštou odesílám data,“ ukazuje muž s ročníkem narození 1941 nadepsanou obálku.

Práci přebíral před zhruba sedmi lety po Josefu Bártů. „Záznamy mám od roku 2000,“ doplnil Neuman. „Stav počasí zapisuji každý den. K prameni pak chodím jednou za týden, většinou ve středu. Tam se měří teplota vody a průtok vody. Sleduji i čistotu vody,“ doplnil Jindřich Neuman.

Letos v lednu natekla šestilitrová nádoba z pramene v Sokolíčském lese za 65 vteřin, v březnu pak už za deset vteřin, nyní to ale trvá minutu a čtyřicet sekund. „Tak málo vody tady zatím ještě neteklo, co chodím měřit. Řekl bych, že tohle je opravdu špatné. Roční průměr se drží tak kolem té minuty,“ koukl do záznamů zpravodaj meteorologů. V červnu si do deníku poznamenal například jenom čtyři přeháňky.

„Když byly před pěti lety povodně, tak naopak týden pršelo. Tolik vody, to bylo i na prameni v lese znát,“ připomněl „rosničkář.“ Vodu z pramene nikdy nepil. Podle něj ale lidé pro ni občas jezdí.

Kde je pramen?

Ze Suché se musí jet po hlavní silnici, která spojuje Jihlavu a Znojmo, směrem k Vílanci. Za mostem se odbočí doprava na polní cestu. Pro auto je dost hrbolatá. Jindřich Neuman tam občas jezdí i na kole, v zimě na lyžích. Pramen lze nalézt na kraji lesa. Je tam umístěna i tabulka „Objekt hydrologické sítě“.