Úbytek dětí je největší na základních školách, začíná se však už projevovat i na středních školách. Relativně stabilní bude ještě školní rok 2008 až 2009, pak nastane na středních školách úbytek řádově v tisícovkách dětí, řekl Ludvík.

Předškolní vzdělávání absolvuje v 365 mateřských školách v kraji 14 600 dětí, to je o 200 více než loni. Základních škol bude na Vysočině 268, z toho 131 úplných, 117 malotřídních a 20 speciálních. Proti loňsku se sloučila základní škola v Jarní ulici se školou v Rošického ulici v Jihlavě. Byla zrušena malotřídní škola v Sedletíně na Havlíčkobrodsku a druhý stupeň školy v Rovečném na Žďársku. Druhý stupeň základní školy v Sádku se přestěhoval do Čáslavic na Třebíčsku.

Střední školy bude na Vysočině v nadcházejícím školním roce navštěvovat asi 27.000 studentů, kolem 1000 studentů nastoupí do vyšších odborných škol (VOŠ). Ke konci prázdnin končí činnost VOŠ v Jihlavě. „Studenti, kterým se zatím nepodařilo dokončit studium, přejdou na VOŠ ve Žďáru nad Sázavou,“ upřesnil Ludvík.

Během roku nastanou na středních školách další organizační změny. Ke konci srpna uzavřou gymnázium a střední odborná škola v Telči na Jihlavsku stravovací zařízení v budově na náměstí Zachariáše z Hradce, studenti se budou stravovat v budově gymnázia. Základní umělecká škola v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku opustí pracoviště v obci Kamenná Lhota a výuku přesune do budovy gymnázia a odborné školy.

Od konce září zanikne domov mládeže stavební školy ve Věžní ulici v Jihlavě. Studenti přejdou do domova mládeže v Žižkově ulici. Začátkem roku 2008 se sloučí domov mládeže se střední školou v Pelhřimově a dvě speciální školy v Třebíči. Domov mládeže ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku bude místo kraje zřizovat město.

Očekávaný výrazný pokles počtu středoškoláků nezpůsobí podle Ludvíka žádné masové slučování nebo rušení škol. Kraj se na úbytek dětí připravuje už od roku 2003, kdy sloučil 27 středních škol do 12 právních subjektů. „Vysočina byla prvním krajem, který projevil odvahu slučovat školy v takovém množství,“ řekl Ludvík. Ještě v roce 2003 pracovalo ve školství v kraji 12.500 zaměstnanců, dnes je jich o 1000 méně. "Jen na mzdách se tím podařilo ušetřit kolem půl miliardy korun," uvedl Ludvík.

Žádné ze školských zařízení na Vysočině není podle Ludvíka v havarijním stavu. Kompletní rekonstrukcí prochází kuchyně v domově mládeže v Žižkově ulici v Jihlavě, která bude stát kolem 30 milionů korun. Letos je to nejnáročnější investice kraje Vysočina do škol a školských zařízení.

Další velká investice ve výši 7,5 milionu korun směřuje do první etapy stavebních úprav obchodní akademie v Havlíčkově Brodě. Kraj také začne v příštím roce připravovat výstavbu tělocvičny pro gymnázium v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Měla by vzniknout projektová dokumentace za zhruba 500.000 korun. Na opravy a investice ve školách a školských zařízeních uvolní letos kraj Vysočina z rozpočtu více než 143 milionů korun, přibližně stejně jako loni.

K dalšímu zlepšení technického stavu školských budov by měly přispět peníze z evropských strukturálních fondů. Kraj připravuje projekt za 200 milionů korun na zateplování budov. Loni se uskutečnily energetické audity všech asi 550 budov školských zařízení. „Na jejich základě se začnou už v příštím roce některé z budov zateplovat,“ dodal Ludvík.