Lidé, kteří žijí například v městském bytě I. kategorie o ploše 50 metrů čtverečních, zaplatí od ledna o 364 korun více. Nájemné vzroste na 1549,50 koruny.

„U bytů první a druhé kategorie, čili u toho standardu, jsme se rozhodli navýšit o maximální částku, kterou umožňuje zákon (o jednostranném zvyšování nájemného – pozn. redakce),“ doplnil primátor Jaroslav Vymazal.

„U bytů třetí a čtvrté kategorie pak navyšujeme o polovinu maximálně možné částky. Pokud bychom ceny upravili i tam o maximum, tak by se za byty se sníženou kvalitou platilo už téměř stejně jako za „jedničkové“ byty, což jsme nechtěli,“ vysvětlil dále první muž jihlavské radnice.

V krajském městě se aktuálně nachází 1524 městských bytů. Město vybralo vloni na nájemném 37,5 milionu korun, na opravy a údržbu se souhrnně vydalo asi 15,5 milionu korun.

Oproti cenám, které panují na trhu, budou městské nájmy ale stále výrazně nižší. „V závislosti na lokalitě a vybavení se tržní nájem u padesátimetrového bytu pohybuje v rozpětí od čtyř do sedmi tisíc korun měsíčně,“ popsal tržní poměry v Jihlavě jednatel realitní kanceláře A–City Miroslav Prokeš.

V domech s pečovatelskou službou radní nájemné nezvýší.