Dům předurčili radní ještě v minulém volebním období k demolici. „A to jsou tady byty druhé kategorie,“ pověděla Kalistová. „Přitom se musí topit uhlím v kotli a v kuchyni neteče teplá voda,“ popsala dále kvartýr, který opustí. Na schodišti je vidět na dráty elektroinstalace, plesniví tam zdi.

Nové linoleum po velkém křiku

Božena Kalistová se bude stěhovat do ulice Úvoz. I s tímto bytem má ale rodina mnoho starostí. „Třeba za záchodovou mísou byla díra nacpaná shnilými hadry a novinami. Fuj. A prvně nám nic nechtěli spravit,“ pokrčila rameny důchodkyně.

„Po velkém křiku vyměnili lino v kuchyni. A mamince řekli, na co potřebujete teplou vodu v kuchyni,“ doplnila dcera Zlatuše.

Za byt v Úvoze chce nyní město nájem 1900 korun měsíčně. Byt má velikost 2+1. „Velikostně je pěkný,“ uznala Zlatuše Kalistová. Její bratr ale už udělal za své peníze nový záchod, koupil dveře a položil dlažbu.

Magistrát „jede“ podle protokolu

„Nabízený náhradní byt pro paní Kalistovou byl opraven přesně tak, jak bylo vzájemně dohodnuto v protokolu,“ doplnil Radek Tulis. Dohoda má pět bodů.

Dveře si podle ní mají Kalistovi sehnat sami. Pro kuchyň naopak město zajišťuje průtokový ohřívač vody a nové lino, dále úpravu okna v pokoji do dvora tak, aby šlo zavírat, a osazení umyvadla v koupelně. S bouráním domu U Rybníčků město nespěchá. „Jeho budoucnost ještě není úplně jasná,“ vzkázal mluvčí Tulis.

V domě s opadanou omítkou jsou čtyři byty, jeden je už uvolněný, dvěma nájemnicím už radní schválili nové bydlení. Poslední obyvatel není k zastižení.