Problémy byly jak u budovy na Rošického ulici, tak na detašovaném pracovišti na Horním Kosově, kam nově chodí přibližně 120 dětí do první a druhé třídy.

„Byla zablokovaná Jiráskova a řidiči, kteří mířili do centra, jezdili přes Rošického ulici. Tam ale dopravu zkomplikovala řidička jednoho z osobních aut, která zastavila tak nešťastně, že jsme se nemohli s autobusem vejít,“ přiblížil cestu školního autobusu z E. Rošického do Jarní ulice ředitel Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) Josef Vilím.

„Problémy jsme pak měli i v Jarní ulici, kde někteří lidé nerespektovali dopravní značení a stáli se svými auty i v zákazu zastavení,“ dodal.

Školní autobus, který od ZŠ v Rošického ulici vyjel v 7.50 hodin, přijel n Horní Kosov přibližně v osm hodin a pět minut. „V autobuse jelo asi dvacet dětí a začátek školy jsme stihli na poslední chvíli,“ připustil Vilím.

„Všechny děti, které školním autobusem jely, v pořádku v E. Rošického nastoupili a před detašovaným pracovištěm v Jarní ulici zase v pořádku vystoupily,“ doplnil ředitel ZŠ E. Rošického František Svoboda. „Zpoždění sice bylo, ale nikterak výrazné. Budeme situaci sledovat, ale zatím nevidím důvod časy odjezdů upravovat,“ dodal.

Soukromý monitoring bude provádět i jihlavský dopravní podnik. „Kdyby byly s časy nějaké potíže, upravíme je,“ slíbil Vilím. I přes neustálá ujištění vedení školy, že se dětem nemůže po cestě z jedné budovy do druhé nic stát, ale většina rodičů přivedla své potomky pěšky, nebo je přivezla autem.

Panovaly obavy

„Bojíme se, jsou to ještě malé děti,“ shodovali se rodiče. „Autobusem syna nepošlu. Jsem na mateřské, takže ho budu denně vozit,“ řekla Miluše Chudobová. „Na jinou školu jsme ho nedali z důvodu, že zde má kamarády a paní učitelku, která ho měla v první třídě,“ dodala.

Pěsky naopak bude na detašované pracoviště ZŠ E. Rošického chodit syn Petry Vendlové. „Byli jsem sice hlášeni na Rošického, ale nevadí mi, že bude chodit sem. Máme to ještě blíž,“ řekla.