„Vím, že na Pardubicku, v Praze nebo Ostravě taková spolupráce existuje. Abych pravdu řekl, jejím velkým příznivcem ale nejsem. Máme v Jihlavě dost práce, dost vandalismu,“ upozornil ředitel jihlavské městské policie (MP) Jan Frenc.

„V rámci dobrých vztahů je možné Humpolci vypomoci. Nešlo by o „půjčování“ strážníků, ale o provedení některých služeb, například měření rychlosti,“ poznamenal primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal, který by pro spolupráci hlasoval. Schválit by ji ale musela také celá rada města.

„Šlo by nám asi i o zajištění veřejného pořádku v pátek a v sobotu ve večerních hodinách. Spolupráci bychom chtěli uzavřít zatím na probíhající volební období, zahájena by byla v lednu 2008,“ doplnil starosta Humpolce Jiří Kučera. „Zřídit a provozovat vlastní městskou policii, to je spojeno s obrovskými náklady,“ doplnil.

Státní policie má v Humpolci 15 lidí. „Posily bychom tam uvítali. Humpolec je u dálnice, kde policisté asistují u nehod, zabývají se trestnou činností. Okrsek je rozlehlý, nachází se v něm spousta malých obcí,“ vysvětlila policejní mluvčí Hana Kotková. V noci slouží v Humpolci někdy i jen dva policisté.

Inspirace existuje na Pardubicku

Služeb pardubické městské policie například využívají v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Do města s pěti tisíci obyvatel strážníci jezdí tak desetkrát do měsíce.

„Zlepšila se kázeň řidičů, snížila se četnost činů vandalů. Spolupracujeme zhruba půl roku,“ popsal starosta Heřmanova Městce Aleš Jiroutek.

Stejně jako Pardubice od Městce by i Jihlava od Humpolce dostávala peníze. Patrně pět tisíc korun za jednu směnu plus polovinu sumy, vybrané na pokutách.