„V úterý nám tady začali topit, takže zimu nemáme. Loni začala topná sezona také někdy v září, ale že by se topilo hned po skončení letních prázdnin, to v posledních letech nepamatuju,“ připomněla Alena Hájková, obyvatelka Březinovy ulice v Jihlavě.

„V úterý jsme se vrátili domů a topení hřálo,“ potvrdila i obyvatelka ulice U Hřbitova Růžena Fuxová.

Podle jednatele Jihlavských kotelen Vladimíra Nedvěda společnost zahájila provoz ve všech svých kotelnách. Přitápění se netýká pouze zákazníků, kteří si to nepřejí. „Ale těch je minimum,“ doplnil Vladimír Nedvěd.

Podle informací Deníku nechce zatím dodávat teplo například Hotel Jihlava v krajském městě nebo firmy Vývoj a Lapek v Třešti.

„Zda v těchto dnech zapínat topení? To je otázka. Někteří lidé jsou doma zvyklí na teploty kolem 25 stupňů Celsia, jiní žijí bez problémů i v 18 stupních,“ naznačil projektový manažer Energetické agentury Vysočiny Jaroslav Emmer.

Domácnosti odebírají v posledních letech tepla stále méně. Důvodem je hlavně rozmach zateplování a výměny oken. „V nezatepleném domě si asi jeho obyvatelé už nyní na noc musí přitápět,“ doplnil Jaroslav Emmer.

Pokles teplot odstartoval přitápění i v dalších městech. „Je hodně nepříjemné, když přicházíte do prochladlého bytu, a naopak v teple člověk pookřeje. Dnes začínáme topit,“ připomněla včera Ilona Vlachová z bytového hospodářství v Polné. Přitápění ocenili lidé v Telči, Třešti i Dobroníně. „Topíme také v penzionu a domě s pečovatelskou službou,“ doplnila Vladimíra Salusová z třešťské radnice.