„V šesté třídě máme dokonce letos na počet dětí výjimku. Loni jsme měli dvě páté třídy, kam dohromady chodilo třicet dětí. Proto jsme se rozhodli je pro letošní školní rok spojit,“ upřesnila ředitelka místní základní školy Alena Vrbická. „Dva dny před začátkem školy se mi do této třídy ale přihlásili ještě dva noví žáci,“ dodala.

Kvůli této situaci muselo ředitelství školy požádat městys Luka nad Jihlavou, který je jejich provozovatelem, o výjimku. „Tu jsme dostali, takže teď do šesté třídy chodí dětí dvaatřicet. Kapacita školy je ale naplněna na maximum,“ dodala.

Stejný stav panuje i v místní mateřské škole. „Museli jsme odmítnout pět dětí. Nejednalo se ale o předškoláky ani potomky zaměstnaných rodičů. Byly to děti, kterým budou tři roky teprve v únoru, nebo ještě déle a zbytečně by od září blokovaly ve školce místo,“ osvětlila Vrbická.

Kdyby ale místní školka nemohla z kapacitních důvodů přijmout předškoláky, musela by situaci řešit jinak. „Na přechodnou dobu bychom zřídili v patře ještě další oddělení,“ řekla ředitelka.

Projekt za deset milionů je hotový

Vedení obce o nedostatku místa na základní a mateřské škole ví a hodlá situaci řešit. „Máme připravený projekt na vybudování půdní vestavby. V ní by měly vyrůst další dvě specializované učebny, které by vše vyřešily,“ řekl starosta Viktor Wölfl. „Jelikož by ale celá akce měla stát přibližně deset milionů, chybí nám na ni peníze,“ posteskl si.

Obec se je bude snažit získat z evropských fondů. „Část peněz jsme už touto cestou dostali. Přibližně za tři miliony jsme vybudovali nové sociální zařízení a půl milionu stála ve škole výměna oken,“ upřesnil první muž obce.

„V budově už také máme v devíti třídách vyměněný nábytek. O letošních prázdninách jsme například v části budovy vyměnili linoleum,“ uzavřela ředitelka školy.