Názor obyvatel se rozhodli ctít zastupitelé Bítovčic, a pro výstavbu větrných elektráren v okolí obce zvedli ruku. Reagovali tak na výsledek ankety, ve které se pro plánovanou výstavbu vyjádřilo 164 z 202 hlasujících.

„Na stole máme momentálně dvě nabídky. První od firmy Eldaco a druhou od KV Venti,“ upřesnila starostka Eva Bendová. „Každá je úplně jiná s rozdílnými podmínkami,“ dodala.

Firma Eldaco by chtěla v blízkosti obce postavit jednu elektrárnu, zatímco druhý zájemce větrníky dva. „Měly by to být dvě stavby 105 metrů vysoké a od sebe vzdálené minimálně 400 metrů,“ doplnila zastupitelka Tamara Eliášová. „Elektrárny by firma chtěla postavit na obecních pozemcích, ale pokud to nebude možné, je připravena jednat se soukromníky.“

S výstavbou KV Venti, která provozuje větrníky i u Pavlova, počítá do necelých dvou let od kladného vyjádření obce a sepsání smlouvy o spolupráci. O vybrání konečného investora bude ještě vedení obce jednat. „Chtěl by u nás větrníky stavět také ČEZ, ale zatím se mi nepovedlo se s nimi kontaktovat, pokusím se o to do dalšího zastupitelstva, abychom měli co nejvíce nabídek a vybrali tu nejlepší,“ uvedla Bendová.

Většina místních obyvatel postoj zastupitelstva přivítala. „Jsem určitě pro výstavbu,“ míní Josef Peřina. „Jenom doufám, že nebude problém s pozemky, obec totiž skoro žádné nemá,“ dodal.

Proti výstavbě se naopak postavil bývalý starosta Bítovčic Jaroslav Částka.

Zastupitelé Dobronína začátkem týdne rozhodli, že v okolí obce o téměř dvou tisících obyvatel se v tomto volebním období žádné elektrárenské vrtule neroztočí.

„Jsem s rozhodnutím zastupitelů spokojen. Většina byla proti elektrárnám. Osobně je vnímám jako ekonomický nesmysl. Na Vysočině se chceme v budoucnosti věnovat agroturistice a myslím si, že právě větrné elektrárny by ji zničily,“ přiblížil starosta Dobronína Jiří Vlach.

Z dobronínských zastupitelů po průzkumu mezi obyvateli nehlasoval pro větrné elektrárny nikdo.