„Pro cestující ve věku od 15 do 26 let nabízíme průkaz In-junior, což je bezkontaktní čipová karta velikosti standardní platební karty,“ sdělil Radek Joklík, manažer komunikace Českých drah (ČD). Dále dodal, že karta je platná na všechny vnitrostátní spoje, pro vozy druhé třídy a studentům je poskytnuta sleva ve výši 50 procent.

„Například na trati Havlíčkův Brod – Jihlava, což je 27 kilometrů, stojí jednosměrná jízdenka za obyčejné jízdné 40 korun. S aplikací In-Junior vyjde jízdenka na 20 korun,“ uvedl příklad Joklík.

 

Přispívá i stát

Pro cestování do školy mohou mladí využít i slevy poskytnuté státem, který přispívá na žákovské traťové jízdenky.

Pro žáky základních škol do 15 let a pro studenty středních a vysokých škol od 15 do 26 let vydávají ČD žákovské průkazy, které je opravňují cestovat na žákovské jízdné nebo žákovské traťové jízdenky.

„Žákovské traťové jízdné prodáváme v týdenní nebo měsíční verzi na jednu trasu. Žákovské jízdné pak platí po celý školní rok také na jednu trasu,“ vysvětlil Joklík.

„Na trati Havlíčkův Brod – Jihlava vyjde měsíční traťová jízdenka pro kategorii do 15 let na 378 korun, studenti od 15 do 26 za ni zaplatí 655 korun,“ přidal Joklík další konkrétní výpočet.

„Každý týden jezdím mezi Jihlavou a Brnem. Zvolil jsem si žákovské jízdné. Karta stojí 40 korun a na každé cestě ušetřím okolo padesáti korun,“ řekl Deníku jednadvacetiletý vysokoškolský student David z Jihlavy.

Ušetřit se dá i při cestování autobusem. „Akceptujeme studentské karty ISIC a Euro 26. Slevu poskytneme i na žákovské jízdenky ČD,“ uvedla Simona Ostrá z centrály společnosti Student Agency.