Jeden by byl postaven v lokalitě Tři věžičky a druhý přes dálniční přivaděč u jihlavské průmyslové zóny.

Blíže je zatím ke druhé stavbě, která by navázala na již fungující spojku (přes kruhový objezd) k firmám Bosch Diesel a Automotive Lighting.

Investorem zde ale nehodlá být stát. Nyní je proto na kraji a městě Jihlavě, aby se tyto dvě instituce dohodly, co bude dál.

„Investorem by měl být kraj, který na akci za zhruba 107 milionů korun může dostat až osmdesátiprocentní státní dotaci,“ poznamenal jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

„Byla by podpořena průmyslová zóna, ve které pracuje téměř 10 tisíc zaměstnanců, z čehož zhruba polovina je jihlavských a polovina mimojihlavských,“ doplnil primátor.

O tom, zda se o stavbu mostu a dvou nových nájezdů na dálniční přivaděč skutečně postará kraj, bude teprve rozhodovat krajské zastupitelstvo.

Druhý most by mohl vzniknout v lokalitě Tři věžičky, kde se nachází nebezpečná křižovatka. Předpokládá to alespoň úřad územního plánování jihlavského magistrátu.

„Stávající křižovatka na hlavní příjezdové ose ze směru od Havlíčkova Brodu je kapacitně přetížena zejména nákladními vozidly, které odbočují do průmyslových areálů. V souvislosti s plánovaným rozšiřováním zástavby dojde k úpravě křižovatky na mimoúrovňovou,“ uvedl v dokumentaci vedoucí úřadu územního plánování Tomáš Lakomý.

Zde se vše zatím odehrává pod taktovkou státu, potažmo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To ale zatím hovoří o jiném řešení křižovatky. „Měl by tam vzniknout kruhový objezd. Kapacitně ale také nebude dostatečný. Počítám, že v říjnu bude hotova studie proveditelnosti. Pak budeme moci zpracovat případný investiční záměr vybudování kruhové křižovatky,“ doplnila ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Poslechněte si:

Primátor Jaroslav Vymazal doplnil informace o chystané výstavbě nového mostu přes dálniční přivaděč v Jihlavě