Krajský úřad zrušil ve středu rozhodnutí stavebního odboru třešťské radnice o umístění stavby na základě odvolání občanského sdružení Zelená alternativa a Josefa Podzimka, ředitele společnosti Podzimek a synové.

„Nemůžeme nic dělat, přestože se do opuštěné továrny stahují zloději z celé Vysočiny.

Areál je oplocený, ale přes noc tam vleze kdokoli,“ postěžoval si včera Deníku Miloslav Uhlíř, vedoucí projektu orlickoústecké firmy Agile. Ta koupila v dražbě areál zkrachovalé nábytkářské firmy Jospo za víc než 6 milionů korun a má s ním velké plány. Částečně i pro lukrativní polohu při silnici z Jihlavy do Telče.

„Na našem pozemku měla vyrůst prodejna Diskont Plus, smlouvu s obchodníky už máme uzavřenou. Plánovali jsme i řeznictví a pekařství, k tomu později drogerii, prodejnu elektro a další obchody. Krom toho mám pravomocný demoliční výměr a už se mohlo začít pracovat,“ naznačil Miloslav Uhlíř.

Podle představitelů firmy Agile byla situace takříkajíc ideální do doby, než se ozvaly protestující hlasy.

Malé prodejny nestačí

„Problémy by nemusely být ani náhodou, ale máme vlivného souseda. Pan Podzimek si prostě myslí, že prodejna by měla stát jinde,“ přiblížil Miloslav Uhlíř.

„Třešť by potřebovala další prodejnu potravin, protože mimo malých obchůdků jediná větší prodejna, Albert, nestačí. Připadá mi, že vždycky, když o něco jde, se strany nedokážou dohodnout včetně zastupitelů,“ přiblížila Hana Nováková.

Podle starosty Třeště Vladislava Nechvátala vzniklá situace městu škodí. „Lidé uvnitř areálu rozkradou, co se dá. Investor má skluz v plánované výstavbě. Pro město to není dobré, ale krajský úřad rozhodl, jak rozhodl a další postup je věc investora,“ shrnul starosta.

Syn Josefa Podzimka Jan si přes média nechce vyměňovat názory s firmou Agile. Rád by věřil, že „město bude chtít profesionální architektonicko-urbanistickou studii se všemi vazbami na okolí.“

„Celá věc nás bude stát rok odkladu, celou anabázi všech povolení musíme podstoupit znovu, zatímco jsme už mohli stavět,“ upřesnil Uhlíř.