„Čekáme na jejich dodání,“ vysvětlil důvod absence buněk první muž města Roman Fabeš. „Kdy to ale bude, říci nemohu. Zkuste se zeptat tak za čtrnáct dní. Až je dostaneme, jsme připraveni je neprodleně nainstalovat. Vše je už jinak na místě na namontování připraveno,“ dodal.

Místní obyvatelé ale situaci vidí trochu jinak. „Vodu nám sice zavedli do každého patra na chodbu, to je pravda, ale jinak se tu nic nezměnilo. Buňky nemáme, a to nám je slíbili už v červnu. Navíc jsme už jednou řekli, že je nechceme,“ shodují se.

„Jestli si někdo myslí, že je budu používat, tak je na omylu. Přece nebudu chodit v zimě rozpařený přes celý dvůr domů,“ tvrdí starší muž.

Na stejný problém upozornila i Irena Horváthová. „Copak mně, mně je to jedno. Já se tam klidně koupat budu, ale co moje dcera, která má malé dítě. Přece ho nebude v zimě umývat venku v nějakých buňkách. Vždyť by mohlo nastydnout,“ uvedla Irena Horváthová.

Společné záchody

„Nechceme buňky venku a vodu jen na chodbu, ale do všech jednotlivých bytů, abychom každý mohli mít svoji koupelnu a vlastní záchod,“ stojí si na svém většina komunity. „Toalety jsou tu jenom dvě suché a v hrozném stavu, každá v jednom patře,“ stěžuje si nejstarší obyvatel cihelny Štefan Drevňák. „Já už čtyřicet let proto chodím na záchod do lesa,“ dodal jedním dechem jeho syn Štefan. „Proto chci vlastní záchod a vodu do bytu,“ podotýká.

To ale podle vyjádření starosty nejde. Cihelna bude mít jeden společný vodoměr a spotřeba vody se pak bude dělit počtem domácností. Město má na objekt v dezolátním stavu na okraji Telče připravenou projektovou dokumentaci na rekonstrukci, ale nemá na ni peníze. „Čekáme na vypsání dotačních titulů, z kterých bychom ji mohli udělat,“ uzavřel první muž Telče.

Stav Cihelny v Telči je žalostný

Provizorní prádelnu, kde musí momentálně prát celá cihelna, ukazuje Jakub Bartoš. Vodu do praček musí ženy nosit.

Zdi telčské cihelny jsou plesnivé od země až po střechu. Místy chybí omítka a z okapu vyrůstá dřevina.

 

Foto: DENÍK/Libor Plíhal