„Rozdíl měly pokrýt příspěvky na péči od klientů, kteří si však služby nenasmlouvali, nebo na peníze nezískali nárok. Kostelec, kde středisko sídlí, odmítl nadále dotovat péči pro obyvatele sedmi okolních obcí, na zvýšení příspěvků většinou nemají v rozpočtech peníze,“ řekla vedoucí střediska Alena Hawerlandová.

„Je to o sociální politice státu,“ míní. „My si už platíme důchodové připojištění, dnešní senioři to ale nestihli, žili v jiné době. Oni jsou doma šťastní, neměli by umírat v domovech důchodců,“ prohlásila.

Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa vidí problém v novém zákoně o sociálních službách. Obec se totiž nedozví, kolik obyvatel získalo nárok na příspěvek na péči. Vadí mu, že by z rozpočtu měli některému ze seniorů doplácet sociální služby, na které již třeba od státu získal peníze a daroval je rodinným příslušníkům, kteří by se o něj měli starat, ale nedělají to.

Vesnice podle starosty Rohozné Františka Venkrbce stárnou. Pečovatelskou službu budou čím dál více potřebovat. „Byla to perfektní služba, která fungovala,“ řekl. Charita kvůli nedostatku peněz musela rozvázat smlouvy s 12 místními klienty. Obec s 350 obyvateli na ni doplácela 25 tisíc korun ročně, letos by charita od ní potřebovala 130 000 Kč.

„My je nemáme v rozpočtu a taky nemohu 12 obyvatelům dát po 11 000 korunách, když nevím, zda nedostali sociální příspěvky,“ vysvětlil starosta. Stát a kraj hodil podle něj problém na obec.