Zajímavé téma posluchačům přinesla vedoucí poradny pro pacienty trpící poruchami příjmu potravy Dagmar Benešová. „Vybrala jsem témata, která považuji za největší problém současné společnosti,“ popsala lékařka. „Je to obezita, anorexie a stravovací návyky všeobecně,“ dodala.

Její poutavou přednášku navštívilo přes čtyřicet posluchačů. Věštinu tvořili studenti z vyšší zdravotnické školy. „Jsme tady v rámci výuky,“ popsala studentka prvního ročníku Nikola Mašterová. „Ale jsme za to rádi, získané informace určitě uplatníme při zkouškách,“ dodala.

Mnozí si sáhli do svědomí

Problematika se ovšem netýkala pouze budoucích zdravotníků, do svědomí si sáhl kdekdo. „Vlastně jsem tady kvůli sobě, uvědomuji si, že pár kilo dolů by mému zdraví prospělo,“ přiznala Hana Foltrová.

„Takové přednášky by podle mě měly probíhat i ve školách. Mnoho mladých dívek se trápí kvůli své postavě a rada odborníka by mohla zabránit těm smutným koncům, jako jsou anorexie a sebevraždy,“ nadhodila posluchačka.

Součástí přednášky byl i krátký test závislosti na jídle. Mnoho účastníků bylo svým výsledkem překvapeno. „Necítím se na jídle nějak závislá. I když je pravdou, že ve stresu občas sáhnu po čokoládě, nebo bramborových lupíncích,“ přiznala jedna ze studentek. „Asi si začnu na své stravovací návyky přece jen dávat pozor,“ slíbila.

Přestože přednáška sklidila velký úspěch, nebyla lékařka úplně spokojená. „Na náměstí si dnes přišlo mnoho lidí nechat změřit tlak a cholesterol,“ popsala. „Ale na přednášku, která by jim pomohla to změnit, si mnoho z nich čas neudělalo. To je velká škoda. Především pro ně,“ uzavřela Dagmar Benešová.