Opravy začaly v roce 2004 a byly dokončeny letos. Finanční injekci, která přesáhla sto padesát tisíc, poskytlo město Třešť.

„Oprava vyšla tak levně, protože jsme ji provedli sami. Dá se říci, že město dalo peníze, my práci,“ řekl Deníku Pavel Maslák, starosta sboru dobrovolných hasičů v Čenkově a uvedl i svůj zajímavý propočet: „Čistého času jsme rekonstrukci věnovali milion šest set dvacet tisíc vteřin.“

Problém je v získávání peněz

Největší problém, se kterým se dobrovolní hasiči nejen v Čenkově potýkají, je nedostatek financí. „Problémy s nedostatkem peněz jsou a budou pořád,“ doplnil Maslák.

„Dobrovolní hasiči mají omezené možnosti, jak peníze získat. Ve valné většině případů jsou závislí na pomoci obce. Pokud jim obec peníze nedá, musí sáhnout do vlastní kapsy. Některé sbory také získávají prostředky od sponzorů nebo z pořádání kulturních akcí,“ přiblížila Petra Pavlíková z jihlavské společnosti Požární bezpečnost.

„Sponzory máme, ale pomoc je materiální, ne finanční,“ sdělil Maslák. „Oproti jiným sborům ale máme obrovskou výhodu, protože naši lidé práci udělají. Už málokde je vidět, aby lidé pracovali zadarmo,“ dodal.

„Na Čenkov nezapomeneme a peníze do mu budeme dávat i nadále,“ přislíbil místním obyvatelům místostarosta Třeště Vladislav Hynk.

Být hasičem je životní styl

Na Jihlavsku je kolem 4500 dobrovolných hasičů, kteří jsou rozmístěni ve 131 sborech. Přitom se stává, že často až polovina z obyvatel vsi je členy dobrovloných sborů.

Tak například v Čenkově žije 148 osob. Celých 51 z nich jsou dobrovolní hasiči. „Být dobrovolným hasičem pro mě znamená být v partě dobrých lidí a udělat něco pro vesnici, aby to tady žilo. Hasiči jsou za každou kulturní akcí. Hlavní důvod, proč to dělám, ale je, že mě to baví,“ uvedl Luboš, dobrovolný hasič z Čenkova, který vykonává funkci preventisty.