V jejím rámci stát prostřednictvím úřadů práce používá různé nástroje se snahou snížit nezaměstnanost, zejména pak poskytování příspěvků.

Nástrojem APZ je například zřízení nového pracovního místa v rámci veřejně prospěšných prací či rekvalifikace. Nejsložitěji hledají zaměstnání tzv. rizikové skupiny.

„U rizikových skupin je APZ nejúčinnější,“ potvrdila Eliška Hošková z pelhřimovského úřadu práce. Dodala, že na aktivní politiku zaměstnanosti dává pelhřimovský úřad práce přes sedm a půl milionů korun a na pasivní politiku zaměstnanosti (výplata podpor v nezaměstnanosti – pozn. red.) téměř dvacet osm a půl milionu.

„Nejvíce míst jsme zřídili v rámci veřejně prospěšných prací, celkem 74,“ konstatovala Eliška Hošková.

APZ si chválí také na Jihlavsku. „Aktivní politiku se nám daří dobře realizovat. Vše je lepší než pasivní výplata podpor,“ uvedla Hana Málková z jihlavského úřadu práce. V krajském městě jsou podle jejích slov v hojné míře využívána rekvalifikační a vzdělávací centra.

„Denně projde naším centrem až šedesátka klientů. V současné době je největší zájem o kurz „pečovatelka a sociální pracovník“, protože nový zákon žádá u těchto profesí akreditované vzdělání. Velký zájem je také o počítačové kurzy,“ informoval Deník regionální manažer jihlavského centra dalšího vzdělávání bit.cz Petr Švíka. Na snižování nezaměstnanosti se podílí také příspěvkové organizace, které zřizuje kraj Vysočina. Jedná se zejména o organizace v oblasti školství, sociálních služeb a zdravotnictví.

„Organizacím, které zřizuje kraj a které vytvořily nová pracovní místa, náleží od úřadů práce za období od začátku roku do konce srpna dotace ve výši 3,3 milionu. To připadá na 74 nově zřízených pracovních míst,“ řekla vedoucí ekonomického odboru kraje Anna Krištofová.

Nástroje politiky zaměstnanosti

AKTIVNÍ:
– rekvalifikace
– investiční pobídky
– veřejně prospěšné práce
– společensky účelná pracovní místa
– překlenovací příspěvek
– příspěvek na dopravu zaměstnanců
– příspěvek na zapracování
– příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program

PASIVNÍ:
– podpora v nezaměstnanosti
– předčasný odchod do důchodu z důvodu nepříznivé situace na trhu práce

Rizikové skupiny

– osoby zdravotně postižené (OZP)
- osoby starší 50 let věku
- osoby dlouhodobě nezaměstnané (nad 12 měsíců evidence)
- osoby do 25 let věku
- absolventi vysokých škol po dobu 2 let po úspěšném ukončení studia, nejdéle však do 30 let věku
– matky s malými dětmi
– osoby bez nebo s nízkou úrovní kvalifikace
Zdroj: www.mpsv.cz