V tuto dobu je možné podávat projekty a čerpat prostředky z evropských fondů.

V současnosti rostou v kraji dva nové obchvaty. „Jedná se o stavbu obchvatu Božejova a jižní obchvat Jihlavy. Celkové náklady jsou téměř osm set padesát milionů,“ uvedla Marie Tesařová, ředitelka vysočinského Ředitelství silnic a dálnic, které provozují komunikace I. třídy.

Právě jihlavský obchvat nabere několikaměsíční zpoždění. „Měl být otevřen na konci roku. Bohužel to bude až na jaře. Oproti původnímu plánu to však je stále s předstihem,“ řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. „Je to z důvodu ohrožení kvality stavby. Zhotovitel nemůže garantovat záruku. Finální povrch se tedy bude pokládat na jaře,“ dodal primátor s poukazem na ráz počasí.

V říjnu pak začne stavba třetího obchvatu. „Začne výstavba obchvatu Bohdalova. Jeho cena přesáhne devadesát milionů,“ uvedla pro Deník krajská mluvčí Jitka Svatošová. Kraj Vysočina totiž jako jiné kraje provozuje silnice II. a III. tříd. „Začátkem roku začne ještě stavba obchvatu obce Oslavičky,“ doplnila mluvčí Svatošová.

Podle slov Tesařové bude v příštím roce zahájena stavba obchvatu v Moravských Budějovicích s místní částí Lažínky a v České Bělé.

Další obchvaty v očekávání

„Do roku 2010 by mohly být zahájeny obchvaty obcí Ústrašín, Ondřejov a Myslotín. Po roce 2010 pak jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu, Skleného nad Oslavou a Kámene u Pacova,“ shrnula Tesařová.

„Do konce roku 2013 chceme realizovat další projekty. Celkem jedenáct obchvatů je v různých částech příprav,“ zakončila krajská mluvčí.