„Za 60 korun stravného na den, ve svém osobním volnu vyrážejí značkaři po trasách a podle plánu dávají nový kabát barevným směrovkám, tabulím a dalším označením na trasách,“ přiblížil Ivan Bohatý.

Jako předseda značkařského obvodu Jihlava Klubu českých turistů (KČT) má na starosti celkem 530 kilometrů značených turistických tras se vším všudy. Má přehled, v jakém stavu je 120 ocelových směrovníků, nesoucích směrovky i nejrůznější tabulky.

„Naši značkaři jsou vzorek celé populace. Od dvacetiletých po pětasedmdesátníky. Největší tlak je pochopitelně na důchodce. Až my staří vymřeme, omladina péči o turistické značení asi moc nedá,“ naznačil včera šéf jihlavských značkařů. Barvy, štětce a další pracovní vybavení dostávají značkaři zdarma.

„Nejraději mám pěknou trasu se žlutou nebo červenou barvou pro štěstí. Po Jihlavsku ráda chodím, cesty mají dobře značené,“ svěřila se turistka Marie Přibylová.

Značkaři rok co rok „vybarví“ značky na 150 až 170 kilometrech tras. Po třech letech jsou na Jihlavsku všechny značky jako nové a začíná další cyklus.
„Poslední tři roky dostáváme od kraje úhradu části výdajů. Jednou za rok je to kolem 200 tisíc korun pro celý kraj,“ doplnil Ivan Bohatý.

KČT v sobotu slavnostně otevírá v Kališti Cestu Gustava Mahlera, která je vyznačena zelenou barvou. Týž den cestu vyzkouší účastníci turistického pochodu.