Vedení nemocnice prověřilo všechny dosavadní postupy porodnického a novorozeneckého oddělení a již tento týden rozšířilo identifikaci dětí o nové opatření.

„Ihned po narození pořídí porodní asistentka fotografii, která se stává součástí zdravotnické dokumentace,“ přiblížil ředitel nemocnice Petr Mayer.

Porodnici od nynějška slouží digitální fotoaparát s okamžitým tiskem snímků označených datem a přesným časem. Personálu porodnice jsou snímky k dispozici do 45 sekund po porodu každého dítěte.

Dosud byli v Třebíči novorozenci značeni cedulkou s číslem, shodnou s označením matky, a nápisem na stehýnko jen těžce smývatelnou genciánovou violetí. „V únoru letošního roku jsme navíc zavedli značení speciálním plastovým páskem na zápěstí,“ doplnila výčet hlavní sestra nemocnice Eliška Klimešová. Označování novorozenců, takto na čtyřikrát pojištěné, považuje vedení nemocnice za dostačující.

A co na to hlas veřejnosti? „Myslím, že budoucí značení stačí. Žádné další mě samotnou nenapadá,“ řekla matka dvou dětí Jana Procházková.

Podle odborníků z České neonatologické společnosti je označení novorozenců jednou ze základních a neopomenutelných součástí prvního ošetření dítěte.

Trvalé musí být nejméně po tři až sedm dnů, případně snadno obnovitelné. V průběhu pobytu v porodnici se nesmí samovolně uvolnit, vadit při jakékoliv manipulaci s dítětem. Samozřejmostí je zdravotní nezávadnost.