Po pondělním rozhovoru se zdravotní sestrou, která byla okamžitě propuštěna, protože pozměnila zdravotní dokumentaci, je zřejmé, že jde o jednoznačný šlendrián. Ta sice druhý den večer pozměnila dokumentaci, protože jí neseděla váha u obou dětí, ale hlavní problém byl v tom, že děti nebyly správně označené.

To měla udělat jiná sestra. Bohužel označeno nemohlo být ani jedno miminko, jinak by k záměně nemohlo nikdy dojít.

Libor Broža má k dispozici fotografie, které dokazují, že „jejich“ Nikolka nemá popsanou ani jednu nožičku. Pouze na ručičce má číslo 17.

Sám ředitel nemocnice Petr Mayer se na tiskové konferenci chvástal, jak si nechal na ruku napsat své jméno barvou, kterou popisují miminka, a vydrželo mu na ruce týden.

Co se tedy stalo? Sestry, které jsou za to zodpovědné, nenapsaly z nějakého důvodu dětem jména na tělíčko a daly jim pouze čísla. Ta se pak při koupání mohla přehodit, protože se běžně sundávají.

Přiznala to i sestra v rozhovoru pro Deník, když řekla, že po vykoupání dala dítěti zpět označení. A v tuto chvíli mohlo dojít k záměně. Nepamatuje si totiž, jestli koupala jedno, nebo obě děti.

Je to jednoduché. Pokud by totiž byly děti popsané, tak i kdyby měly špatné číslo, platil by nápis na tělíčku.

Pokud se ale při koupání smazal, jak naznačují lékaři, a pak došlo k záměně čísel, tak to se potom musel smazat i u jiných dětí.

Jenže to se nestalo. Naopak. Deník získal svědectví ženy, která rodila ten samý den jako obě matky zaměněných dětí, a její dítě mělo napsané jméno na nožičce ještě 14 dní poté.

„Koupala jsem ji v nemocnici každý den, nápis tam měla dlouho. Při koupání se smýt nemohl,“ řekla Deníku Julie Kollariková.