Domy s pečovatelskou službou (DPS), které před změnou zákona dotovalo kromě obcí a kraje také ministerstvo práce a sociálních věcí, nemají na provoz peníze a služby ruší.

„Situace je taková, že peníze, které dřív dostávaly domy s pečovatelskou službou, jdou nyní přímo do kapes rodin seniorů a tam také zůstávají,“ popsal ředitel Oblastní charity Jihlava Michal Novotný. „A rodiny neumí, nebo nechtějí našich služeb využívat a peníze se k nám nevrací,“ upřesnil.

 

Provozovatelé zdražují

Nedostatek financí nutí provozovatele zdražovat, a některé služby rušit úplně. „Přesto, že nám finančně pomohlo město, musíme služby zdražit,“ potvrdila vedoucí třešťské „dépéesky“ Eva Urbanová.

Rozpočet měst a kraje ovšem není bezedný a někde už není z čeho brát. „Peníze na provoz těchto zařízení musíme brát z vlastních příjmů, které byly původně určeny například na opravy komunikací, nebo třeba škol,“ uvedl hejtman Miloš Vystrčil. „Nejsme schopni tuto situaci dlouho udržet,“ upozornil.

 

Dodávání obědů muselo skončit

Co se tedy stane, když budou rodiny nadále odmítat pomoc pečovatelských služeb a krajům dojdou peníze? „Pokud nedostaneme dotaci od kraje, náš rozpočet zůstane v minusu a budeme muset pokračovat v omezování služeb,“ nastínila vedoucí telčského DPS Irena Pejšová.

„Na Novoříšsku a Kostelecku už jsme několika desítkám lidí přestali dodávat obědy a poskytovat hygienické služby,“ doplnila Irena Pejšová.

Situace je o to horší, že o péči přišli ti, kteří ji potřebují nejvíce. „Externí klienti, ke kterým dojíždíme, jsou většinou nemobilní a naše sestry jsou jediní lidé, se kterými přijdou do styku,“ popsala vedoucí telčského domu s pečovatelskou službou.

„Pokud k nim přestaneme jezdit, ztratí styk se světem úplně,“ dodala zklamaně Irena Pejšová.

 

Ředitel charity: Změna nenastává

Výrazné naděje ale DPS zatím nemají. „Co vím, tak se žádné úpravy zákona nechystají,“ uvedl Michal Novotný.

„Přitom by řešení nebylo zase tak složité. Stačilo by rozdávat rodinám místo peněz poukázky na služby a spokojení by byli všichni,“ uzavřel.

S jeho myšlenkou souhlasí nejeden provozovatelé domu s pečovatelskou službou. Stát ale prozatím mlčí.