Ti se na Okresní ředitelství policie v Třebíči dostavili krátce před desátou hodinou dopoledne.

„Ptali se nás na okolnosti kolem celého porodu. Nechali jsme jim skenovat i některé fotografie z rodinného alba,“ řekl Libor Broža.

Na fotografiích je podle něj jasné, že Nikolka, která je biologickým dítětem manželů Čermákových z Třebíčska, nebyla vůbec popsána.

„Je to šlendrián. Pokud nemocnice tvrdí, že byly děti označené, tak lže,“ zopakoval svůj názor Libor Broža. Ten strávil u výslechu asi hodinu, jeho družka musela vše vysvětlovat asi dvě hodiny. Obě rodiny se shodly na tom, že nebudou s nemocnicí dál komunikovat, pokud bude ve funkci současný ředitel Petr Mayer. To také daly najevo v oficiálním dopise. Petr Mayer potrestal kvůli skandální záměně dětí sedm pracovníků. O svém odstoupení ale zatím nehodlá mluvit.

Dnes již rodinní přátelé páru z Jabloňova, manželé Čermákovi z Přibyslavic na Třebíčsku, kteří zase vychovávají jejich biologickou dceru, jsou pozváni k výslechu na úterý. Ve čtvrtek pak půjde vypovídat i osmadvacetiletá zdravotní sestra z Třebíčska, která dostala okamžitou výpověď za pozměňování dokumentace.

Kvůli váze přepsali dokumentaci

„Je mi strašně líto, co se stalo, ale já jsem jim děti nevyměnila. Jak k záměně došlo, nevím, ale je pravda, že jsem přepsala dokumentaci, protože v ní neseděla váha dětí. Radila jsem se s kolegy, ale nakonec jsme se s jednou sestrou dohodly, že to přepíšu,“ řekla Deníku bývalá sestra. Ta současně upozorňuje na skutečnost, že záměně dětí šlo předejít, nebo ji včas odhalit.

Atmosféra v nemocnici je přitom stále vypjatá a za odvolaného primáře Jana Kozáka a vrchní sestru Jitku Pospíšilovou se postavilo asi 50 jejich kolegů.

Dokonce se hovoří i o možných dalších krocích. Někteří zaměstnanci jsou podle našich informací ochotni podat výpovědi. „Já osobně o tom neuvažuji,“ řekl v pondělí Deníku lékař Jaromír Matějek z dětského oddělení nemocnice. Podle něj se ale rozhodnutí každého pracovníka vyvíjí a současná situace je zatím nejasná.

„Každý z nás promýšlí vlastní postup a dává si věci dohromady, jak postupovat dál,“ řekl Matějek. Ten naznačil, že se hovoří o nějaké protestní akci. „Zatím to je ale nejasné,“ podotkl.