Předtím si od devíti hodin senioři vyslechli plán soukromé firmy Corbada z Prahy na revitalizaci areálu po bývalé firmě Tesla. Tam teoreticky má vyrůst domov pro seniory, nebo ho nahradí byty. To ještě není rozhodnuto.

„Ať si soukromý investor staví, ale město by mělo pokračovat v již započatém projektu výstavby domova důchodců u Tesca,“ uvedl předseda Rady seniorů Milan Novák.

„Pořád si myslíme, že domovy pro seniory by měly být v majetku města nebo kraje. Pak je tam záruka, že ten provoz nebude na bázi komerční, ale na bázi neziskové. Že cena pro klienty bude dostupná obyčejným lidem,“ doplnil.

Zástupce firmy Corbada Radek Vávra poznamenal, že domov důchodců v areálu po firmě Tesla bude následně stejně provozovat město nebo kraj. Podmínky budou odpovídat zákonu o poskytování sociálních služeb.

Nájem nebo odkup? Asi nevyhnutelný

Město by ovšem firmě Corbada zřejmě stejně platilo za využívání budovy nájemné, nebo by objekt muselo po výstavbě odkoupit. O tom bude sepsána případná smlouva.

O tom, jakou cestou v Jihlavě jít, budou příští týden v úterý diskutovat i jihlavští zastupitelé. Sociální demokraté a komunisté už vyjádřili souhlas pro pokračování v projektu u Tesca.

„Po obsáhlé diskuzi delegáti městské konference doporučili zastupitelům, zvoleným na kandidátce ČSSD, nadále podporovat výstavbu domova důchodců v lokalitě Handlovy Dvory (u Tesca – pozn. redakce),“ potvrdil šéf sociálních demokratů v Jihlavě František Zelníček.

Šlechtický: Podívejte se na Třebíč

„Podívejte se na Třebíč. Tam mají domovy pro seniory s kapacitou 378 lůžek. Tolik jich nyní není ani v celém okrese Jihlava,“ uvedl zastupitel za KSČM Pavel Šlechtický.

„Varianta v Tesle je pro město výhodnější. Firma vybuduje s podporou národních dotací domov pro seniory a my ušetříme peníze na jiné projekty, které je možné z evropských dotací financovat,“ zmínil naopak jednu z výhod projektu u Tesly primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS). Areál Tesly je také v centru města, nikoli až téměř na periferii u obchodu Tesco.

Město Jihlava má v současnosti k dispozici v domově pro seniory na Lesnově 140 lůžek, pokoje se šesti lůžky tam rekonstruují. Odbor sociálních věcí na jihlavském magistrátu eviduje nyní v pořadníku 96 žádostí, z toho 56 z Jihlavy na umístění osoby v domově pro seniory.

Další informace připravujeme do zítřejšího vydání Jihlavského deníku. Na internetových stránkách bude k dispozici i nahrávka rozhovoru s architektem Ladislavem Vlachynským. Ten prozradil, co by mohlo být součástí interiéru domova pro seniory v areálu po Tesle.

Domov pro seniory u Tesca:

• projekt již je hotový, město stál dva miliony korun
• výstavba areálu lázeňského typu by vyšla zhruba na 300 milionů korun
• město by na tento projekt muselo žádat podle náměstka primátora Radka Vovsíka o evropské dotace, nikoli o národní, které jsou momentálně přístupnější
• kapacita by byla kolem 100 lůžek
• areál by rostl na okraji města poblíž hypermarketu Tesco

Domov pro seniory v areálu po Tesle

• prvotní studie existuje (v rozhovoru ji představí brněnský architekt Ladislav Vlachynský)
• domov by měl mít asi 70 lůžek
• stavěl by soukromý investor, který si může sáhnout na dotace ministerstva práce a sociálních věcí
• stavba – rekonstrukce jedné z budov po firmě Tesla – by nebyla dražší než 105 milionů korun
• areál je v centru města