Takový je vzkaz Rady seniorů po úterním setkání s vedením radnice. Stanovisko bylo zaujato poté, co byl důchodcům poodhalen projekt soukromé výstavby domova v areálu po firmě Tesla.

„Ať soukromý investor staví, ale město by mělo současně pokračovat v již započatém projektu u Tesca. A mělo by ho přizpůsobit ministerským podmínkám, aby obdrželo dotaci,“ doporučil předseda Rady seniorů Milan Novák.

Jaké jsou podmínky ministerstva práce a sociálních věcí pro zisk dotace?


Koncepce rozvoje pobytových zařízení sociálních služeb počítá s humanizací těchto zařízení, s kapacitně přijatelnými počty lůžek (výjimečně do 80 lůžek, nejlépe 40 - 50 lůžek). Proto je navrhovaná kapacita 100 lůžek v domově u Tesca nad stanovenou mezí. Vývoj jde opačným směrem od dříve budovaných velkokapacitních zařízení.

Rovněž uvažovaný náklad na výstavbu objektu u Tesca (3 miliony korun na lůžko, zhruba 300 milionů korun celkem) je dvojnásobným oproti maximální hranici 1,5 milionu korun na lůžko.

Jihlavský projekt je naddimenzovaný, zbytečně luxusní a zbytečně předražený a předpokládá realizaci nadbytečných prostor, které přímo nesouvisí s bydlením seniorů.

V případě realizace tohoto projektu lze předpokládat i značné náklady na provoz, které budou muset hradit senioři v rámci úhrad za pobyt, a proto by jistě uvítali skromnější řešení.

Podmínky nového programu ministerstva od 1.ledna 2007 se sice mírně zpřísnily na základě vyhodnocení skutečných nákladů na dokončovaných obdobných akcích, a to z 1,7 milionu Kč/lůžko na 1,5 milionu Kč/lůžko. Parametr 3 miliony korun na lůžko by tedy neobstál ani v minulém, již zrušeném programu.

Na výstavbu domovů pro seniory nemá ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci fondů Evropské unie žádný program. V každém případě by však muselo v případě výše uvedeného záměru vydat obdobné záporné stanovisko.

Materiál připravil pro Jihlavský deník Štěpán Černoušek z tiskového odboru ministerstva.

„Pořád si myslíme, že domovy pro seniory by měly být v majetku města nebo kraje. Pak je záruka, že provoz nebude na bázi komerční, ale na bázi neziskové. Že cena pro klienty bude dostupná obyčejným lidem,“ doplnil Novák.

Zástupce investora, pražské společnosti Corbada Radek Vávra poznamenal, že domov důchodců v areálu po firmě Tesla bude následně stejně provozovat město nebo kraj. „A podmínky budou odpovídat, tak jako u jiných domovů, zákonu o poskytování sociálních služeb,“ dodal.

Město by firmě Corbada zřejmě platilo nájem za využívání budovy, nebo by objekt po výstavbě odkoupilo. O tom bude sepsána případná smlouva.

Klíčové body: náklady a dotace

O tom, jakou cestou v Jihlavě jít, budou příští týden v úterý diskutovat zastupitelé. Klíčová je přitom otázka nákladů a možnost zisku dotace.

Rekonstrukce budovy v areálu Tesly by neměla stát více než 105 milionů korun. „A to je maximalistická částka. Budeme výrazně pod ní,“ míní architekt Ladislav Vlachynský.

Projekt u Tesca by vyšel na 300 milionů korun. Lůžek by přitom bylo kolem stovky, jen o 30 víc než v „Tesle“.

Projekt u Tesca má minimální naději na zisk dotace, na rozdíl od projektu revitalizace továrního objektu.

„Koncepce ministerstva práce a sociálních věcí počítá s humanizací domovů pro seniory, s kapacitně přijatelnými počty lůžek (výjimečně do 80, nejlépe 40 až 50 – pozn. redakce). Vývoj jde od velkokapacitních zařízení,“ uvedl za ministerstvo Štěpán Černoušek.