Svatostánek by měl do budoucna vyrůst v centru obce v blízkosti kulturního domu a vodní nádrže. „Pozemek už na jeho výstavbu máme uvolněný a blokovaný právě pro tento záměr,“ uvedl starosta obce Josef Bakaj.

Kaple by měla stát přibližně šest milionů korun.

„Takovou částku ale z obecního rozpočtu zaplatit nemůžeme,“ posteskl si první muž Hodic.

Vedení obce se proto rozhodlo, získat potřebné peníze z evropských fondů. „Žádný vhodný dotační titul, o který bychom se mohli ucházet, ale zatím vypsaný není. Proto musíme počkat,“ doplnil první muž obce.

„Peníze se pokusíme získat buď stejným způsobem začátkem příštího roku, nebo oslovíme sponzory,“ míní Josef Seborský, předseda Sdružení pro výstavbu kaple, které v obci funguje.

Dalším způsobem, jakým sdružení peníze na výstavbu shání, jsou veřejné sbírky. „Sbírky děláme pravidelně při každé mši svaté,“ upřesnil Seborský.

Podle dokumentů, které se o historii obce dochovaly, měla na místě kaple vyrůst už v druhé polovině devatenáctého století. „Nakonec ale ze záměru sešlo. Udělaly se jenom základy a zbytek ne. Místo, kde jsou založeny, se dokonce podařilo nalézt,“ uzavřel Seborský.

O plánované výstavbě kaple debatuje množství místních lidí. Někteří záměr radnice a sdružení vítají, jiní ne. Negativní příspěvky na toto téma se objevily i na neoficiálních stránkách obce. „Cožpak kulturák nestačí jako zátěž na finance, to je potřeba další nesmyslná nemovitost, kterou potáhne obecní rozpočet?“ ptá se pisatel podepsaný jako občan.

„Kaple je u nás zbytečná. Do Třeště je to kousek, není třeba dělat důležitější věci pro lidi? Kulturák by určitě například potřeboval větší opravy, než jen záchodky. Zastupitelé, zastupitelé, hlavu do dlaní…,“ vzkazuje ve webové diskuzi Jan.